Tutvustus ja asukoht

Praegune Tori vald sündis 11. novembril 2017. aastal, kui jõustus Are valla, Sauga valla, Tori valla ja Sindi linna ühinemisleping. 

Tori vald paikneb laial territooriumil ja looduslikult atraktiivses piirkonnas, kus metsad, rohealad ja jõed on elukeskkonnaga tihedalt läbi põimunud. Soodne paiknemine keskuslinna Pärnu kõrval on muutnud valla atraktiivseks elukohaks, külalistele aga pakub huvi valla rikkalik loodus ja pärandkultuur. 

Vald on saanud oma nime Tori kihelkonna järgi. Tori alevik asub Soomaa piiril ning on seetõttu Eesti ühe kuulsama rahvuspargi väravaks. Soomaa on tuntud sihtpunkt nii Eesti kui välismaa loodusturistidele, kes naudivad matku metsades, rabades ja jõgedel. Tori vallas asub veel üks Pärnu maakonna populaarne turismisihtkoht – Are külje all Niidu külas tegutsev alpakafarm, mis toob piirkonda kümneid tuhandeid külastajaid aastas.

Valla üldpindala on 611,11 km², selle territooriumil paikneb 41 küla, 3 alevikku ja linn. Tori vald on rahvaarvult Pärnumaa suurim vald, siin elab üle 12 000 inimese. Tegemist on ainsa Pärnumaa omavalitsusega, mille elanike arv on kasvutrendis. Selle põhjuseks on Pärnu linna külje all asuvad elamupiirkonnad, kuhu igal aastal uusi arendusi ehitatakse. Tammiste küla on rahvaarvult Pärnumaa suurim küla, siin on elanikke pea sama palju kui mõnes Eesti linnas (üle 1700). Oluliselt on kasvanud ka Eametsa küla elanike arv, nüüdseks on Eametsa rahvaarvult Pärnumaa kolmas küla. Täpsem info asulate ja elanike arvu kohta siin.

Tori vallas on kolm põhikooli ja üks gümnaasium, üks lasteaed-algkool, üks huvikool ja neli lasteaeda. Tori Valla Kultuurikeskuse alla kuulub neli rahvamaja. Muuseumid asuvad Tori alevikus ja Sindi linnas. Tori Valla Raamatukogul on kuus haruraamatukogu ja üks välisteeninduspunkt. Jõesuu külas pakub raamatukoguteenust MTÜ Viira Arendusselts. Noored käivad koos ja saavad huviringides osaleda kolmes noortekeskuses, 2021. aastal loodi Tori valla noortevolikogu.

Spordisõpradel on treeninguteks võimalik kasutada Sindi Gümnaasiumi võimlat, Sauga alevikus endises vallamajas asuvat spordisaali, Are huvikeskuse spordisaali ja Tori Põhikooli võimlat, samuti mitmesuguseid spordirajatisi. Staadionid asuvad valla koolide juures.

Hoolekandeasutused on Tori Sotsiaalmaja ja Sindi Sotsiaaltöökeskus.

Vallas on kolm kirikut: Eesti Sõjameeste Mälestuskirik Toris, Sindi Õigeusu Kirik, Randivälja Kristuse Sündimise Kirik, Suigus palvela. Kalmistud asuvad Tori alevikus ja Sindi linnas.

Tori vallas on hulk vaatamisväärsusi. Pulli külast on leitud Eesti vanima inimasula jälgi, Tori on kuulus Tori põrgu ja hobusekasvanduse poolest. Sindis on palju arhitektuurse väärtusega ja ajaloomälestisteks tunnistatud hooneid - kalevivabriku hooned ja vabriku elamud Pärnu maantee ääres, endise Sindi raudteejaama hooned koos kõrvalasuva kolme puitelamuga Paide maantee ääres jne. Võimas Sindi pais on rohkem kui poolteist sajandit  olnud pinnuks silmas kaluritele ja jõeäärsetele elanikele. Pärast paisu lammutamist on Sindis valminud Baltimaades ainulaadne kärestik, mis võimaldab siin veesporti harrastada. Riikliku arheoloogiamälestisena on kaitse alla võetud Akupere linnus Niidu külas, Are mõisa park on aga kaitse alla võetud nahkhiirte elupaigana.

Vallas on mitmesuguseid võimalusi aktiivse puhkuse veetmiseks. Turismisihtkohana on tuntud eelkõige Soomaa oma viienda aastaajaga, mis pakub loodussõpradele unustamatuid elamusi. Soomaale tasub tulla aga aasta ringi, siin leidub alati tegevust. Soomaa rahvuspark sai Euroopa Kaitsealade Liidult viieks aastaks säästva turismi sertifikaadi. Palju uudistajaid käib Eesti suurimas alpakafarmis villapallide eluga tutvumas. 

Sindis on palju arhitektuuriväärtusega ja ajaloomälestisteks tunnistatud hooneid. Linn on läbinud suuremahulise uuenduskuuri, saanud uue jalg- ja jalgrattatee võrgustiku ning renoveeritud on mitmed kortermajad linna keskmes. Lähiaastatel on plaanis linna rajada moodne keskväljak. Üks suuremaid arendusplaane on seotud Sindi kärestikuga. Siin on ideaalsed võimalused aerutamise ja kanuusõidu harrastamiseks ning parvesõiduks. Kärestikule on veesportlaste jaoks rajatud ajutine taristu ja kaldaala ning tulevikus luuakse sporditegevusi toetav kompleks. 

Valla kõige suurem tööandja on Jõesuu külas tegutsev JABS Jõesuu, mis tegeleb puidust uste, akende, aknaluukide ja nende raamide tootmisega. Ettevõte annab tööd enam kui 200 inimesele. Suuruselt järgmine tööandja on Sindis asuv tekstiili viimistlemisega tegelev Qualitex AS, mis pakub tööd umbes 80 inimesele.

Asulad

Tori vallas on üks linn, kolm alevikku ja 41 küla.
 
Linn
Sindi
 
Alevikud
Are, Tori, Sauga
 
Külad
Aesoo, Eametsa, Eavere, Elbi, Elbu, Jõesuu, Kiisa, Kildemaa, Kilksama, Kuiaru, Kurena, Kõrsa, Lepplaane, Levi, Mannare, Muraka, Murru, Muti, Niidu, Nurme, Oore, Parisselja, Piistaoja, Pulli, Pärivere, Randivälja, Riisa, Rätsepa, Räägu, Rütavere, Selja, Suigu, Taali, Tabria, Tammiste, Tohera, Urge, Urumarja, Vainu, Võlla, Võlli.