Tori Vallavalitsus korraldab 08.04-22.04.2024 Rail Baltica Urge peatuse detailplaneeringu avaliku väljapaneku

Tori Vallavalitsus korraldab 08.04-22.04.2024 Rail Baltica Urge peatuse  detailplaneeringu avaliku väljapaneku.

Planeeritav ala asub Urge külas Jänesselja-Urge kõrvalmaantee vahetus läheduses. Kavandatava Urge peatuse asukoht asub Kilksama külast ca 2 km, Sindi linnast ca 5 km ja Sauga alevikust ligikaudu 8 km kaugusel. Urge peatus paikneb raudtee idapoolsel (Sindi linna poolsel) küljel.

Urge peatuse rajamiseks ehitatakse jaamahoone, väliala koos parkimisalaga, juurdepääsu- ja kergliiklustee, ooteplatvormid ja ooteplatvormide vaheline altpääs.

Planeeringuga on kavandatud moodustada viis krunti. Jaama hoone ja selle väliala tarbeks moodustatakse Orasselja maaüksusest 5400 m2 suurune 80% reisijaid teenindava transpordimaa ja 20% kaubandus-, toitlustus- ja teenindushoone maa sihtotstarbega krunt, juurdepääsuks ja parkimiseks 13384 m2 suurune tee ja tänava ja parkimisehitise maa sihtotstarbega krunt, II etapis vajadusel väljaehitatava parkla tarbeks 2161 m2 suurune parkimisehitise maa krunt ning puurkaevu tarbeks 644 m2 krunt. Juurdepääsu tagamiseks planeeringualalt avalikult kasutatavale teele on ette nähtud ajutine krunt, mis hiljem liidetakse viadukti tarbeks moodustava transpordimaa koosseisu. Alale kavandatakse ühekorruseline kuni 12 m kõrgune peatuse hoone ning välirajatised. Lisaks luuakse ühendus altpääsuga, mille täpsemad lahendused jäävad järgmistesse projekteerimisetappidesse.

Lisaks jaamahoonele on lubatud püstitada ehitusteatise kohustusega väikeehitisi ehitisealuse pinnaga kuni 60 m2 ja kõrgusega kuni 5 m. Sellised hooned ja rajatised peavad olema põhihoone funktsiooni toetavad, nagu nt katusealune jalgrattaparkla, prügihoone vms. Nimetatud rajatised ja hooned peavad mahtuma lubatud ehitisealuse pinna sisse ja tuleb kavandada arhitektuurselt ning mahuliselt sidusatena jaamahoonega.

Kuna kavandatav kohalik peatus jääb üldplaneeringuga määratud raudtee trassikoridori ning kavandatav kohalik peatus on joonehitise juurde kuuluv selle kasutamisega seotud hoonete ja rajatiste kogum (raudteejaama hooned, alajaam või muu selline), siis ei ole antud juhul tegemist üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga.

Planeeringu lahendusega saab tutvuda valla kodulehel https://www.torivald.ee/rail-baltica-urge-peatuse-dp ja eelneval kokkuleppel Sauga teenuskeskuses Selja tee 1a, Sauga alevik.

Arvamused  ja  ettepanekud  detailplaneeringu  lahenduse osas palume esitada  hiljemalt 22.04.2024 e-kirja teel aadressil tori@torivald.ee või kirjalikult Tori Vallavalitsusele (Pärnu mnt 12, Sindi, Tori vald, 86705 Pärnu maakond).