2023. aasta kauni kodu konkursi tulemused

"Kauni kodu" konkursi komisjon külastas viit koduaeda, millest neli kandideerisid tiheasustuse ja üks hajaasustuse kategoorias. Komisjon tunnistas tiheasustuse kategoorias esikoha vääriliseks Tammiste külas Saialille 2 asuva elamu, teise koha sai 8 Sauga alevikus Tallinna maantee 136 ja kolmanda Tammiste külas Randivälja tee asuv elamu. Niidu külas Pargi tee 3 asuvale elamule ja Murru külas asuvale Saueaugu talule otsustas komisjon anda välja eriauhinna järjepidevuse hoidmise eest. Võitjat premeeritakse 1000 euro ja majamärgiga, II koha preemiaks on 750 ja kolmanda koha preemiaks 500 eurot. Eriauhinna suurus on 200 eurot.

Esikoha pälvinud kodus Saialille 2 Tammistes paistis silma pererahva suur armastus ja pühendumine. Üpris väikeselt maa-alalt on võetud maksimum – ära on mahutatud nii ilu- kui tarbeaed, laste mänguala kui avar terrass mõnusateks puhkehetkedeks. Liigirikkas iluaias vuliseb veesilm, imetleda võis nii püsikuid, kiviktaimlat kui paljusid erinevaid okaspuuvorme. Tarbeaeda on ära mahutatud kasvuhoone, peenrakastid ja viljapuud, siin-seal ronivad viinamarjad. Kinnistut läbivale kraavile on ehitatud sild ja kaldale rajatud hostapeenar. Silma jäid vermikomposter ja päikesepaneelid elamu katusel. Aed on liigi- ja värvirikas ning laitmatult korras.

Foto: Kärt Linder

Sauga alevikus Tallinna mnt 136 asuvas kodus püüavad esmalt pilku huvitavasse vormi pügatud jugapuud. Aed on ruumiliselt hästi lahendatud, siin leidub palju erinevaid ja hoolega kujundatud peenraid. Siseõu on õdus ja mahutab nii marjapõõsaid, viljapuid kui roosidest ja elulõngadest kaunistatud puhkenurka, kus viibides ei saa arugi, et kinnistu asub kõrge liiklussagedusega Via Baltica ääres. Igal istikul on oma saamislugu, perenaine teab iga taime nime ja vanust. On näha, et aed on rajatud pere heaolu jaoks. Pererahvas on ka elamut renoveerides suhtunud selle ajalukku austusega.

Tammiste külas Randivälja tee 8 asuva elamu hoovi iseloomustab põhjalikult läbimõeldud plaan. Istutusalad on liigirikkad, kuid taimede kordumine seob aia ühtseks tervikuks. Avaral krundil on säilitatud ka lapike looduslikku ala, kus kasvavad männid ja mustikad. Õuel leiavad tegevust nii lapsed kui täiskasvanud - siin on mänguatraktsioonid, tünnisaun, suitsuahi jm. Aeda tänavast eraldav hekk on mitmekesine ja kaunis, koosnedes eri kõrgusega vabakujulistest põõsastest, mis õitsevad eri ajal. Perenaise sõnul soovivad möödaminejad sageli nende aeda lähemalt uurida.

Niidu külas Pargi tee 3 asuv kodu on 2013. aastal saanud Are valla kauni kodu tiitli ning on näha, et õueala on hoolega ja järjepidevalt hoitud. Suur rõhku on pandud erinevatele puhkealadele ja võimalustele koos toimetada. Pilku püüavad põnevaks pügatud okaspuud ja avar õueala, kus lastel on ruumi joosta ja mängida. On ka tarbeaed koos kasvuhoone ja peenardega. Järjepidevuse säilitamine aitab alustatut edasi viia ning järjest ilusamaks, liigirikkamaks ja terviklikumaks muuta.

Murru külas asuva Saueaugu talu õueala on avar ja siit leiab väga huvitavaid elemente – on mõnus puhkenurk, keldrikünkast kujundatud kivitaimla, puidust skulptuurid, vana veepump ja tööriistade „näitus" kuuri seinal. Kasvuhoonegi on unikaalse ilmega. Lisaks hoolitsetud alale leidub maja ümbruses ka hoitud elurikkust (niitmata alasid jm). Säilitatud mitmed vanad hooned, talu mõjub hubaselt, koduselt ja looduslähedaselt.

Suur tänu osalejatele, kes avasid oma imetlusväärsed koduaiad ja võimaldasid osa saada oma suurest pühendumisest!

Vaata pilte galeriist

 

2022. a kauni kodu konkursi tulemused

2022. a võtsid mõõtu kaks elamut tiheasustuses, teistes kategooriates kvalifitseeruvaid kandidaate ei olnud. Komisjon otsustas mõlemaid kandidaate võrdselt tunnustada teise ja kolmanda kohaga. 

Elamus Murelipuu tee 13 Tammiste külas jäi vaatamata põuasele suvele silma suur hoolitsetud roheline muruplats. Murust olid välja rohitud kõik ülearused laialehised umbrohud. Umbrohul polnud kohta peenardeski. Õu oli avar ja läbi mõeldud, oli kompaktne taimede ala, grillimisala, viljapuud ja kasvuhoone. Peenardes leidus nii suvikuid, püsikuid, roose kui ka põõsavorme. Perenaine oli aias palju kasutanud maakivi- ja killustikulahendusi. Terrass oli väga avar, mugav ja hubane, sealt avaneb kaunis vaade aiale.

Luha tee 9 Niidu külas võlus liigirohkuse ja vaadetega. Aias leidus erinevaid puude ja põõsaste vorme, püsikuid, suvelilli, veesilm, rikkalik oli ka marja- ja viljapuuaed. Maja ees asuvas iluaias leidus palju põõsa- ja puudevorme, püsikuid ja roose, samuti mitmeid dekoratsioone. Aeda on kujundatud nii, et kevadest-sügiseni saaks õiteilu nautida. Tagaaias oli meeldiv pergola, tarbeaias marjapõõsad, põllumaa, viljapuud ja kasvuhoone. Taimede vahele oli tikitud lilli, tarbeaed oli ääristatud aedhortensiatega.

Fotogaleriid näeb siit!

2021. aasta kauni kodu konkursi tulemused

25.01.24

Kuigi kategooriaid on kokku neli – eramaja tiheasustuses, eramaja hajaasustuses, tootmisettevõte, kortermaja – olid 2021. aastal esindatud vaid eramajad.

Kohad jagunesid järgmiselt:

Eramajad tiheasustuses:

1. Mustika tn 1, Tammiste küla;

2. Pääsusilma tn 5, Tammiste küla;

3. Takja tn 7, Tammiste küla.

Eramajad hajaasustuses:

 1. Uuenassa tee 3, Pulli küla;

 2. Talve, Rätsepa küla;

 3. Raudsepa, Oore küla.

Mustika 1 Tammiste külas. Tiheasustuse kategooria võitjaks valitud aeda iseloomustas komisjon sõnadega „suursugune", „mõisalik", „meisterlik". Kasutatud on julgeid värve, samas mõjub aed maitsekalt, terviklikult ja küpselt. Oskuslikult on paigutatud õuevalgustid ning seotud iluaed ja koha looduslik omapära – näiteks on mändide ümber säilitatud pohla- ja mustikamättad.

Uuenassa tee 3 Pulli külas. Hajaasustuse kategooria võidu tõi harmoonilisus, lopsakus, looduslähedus ja sulandumine ümbritsevasse keskkonda, mis tekitab lausa teraapilise tunde. Oskusliku pilguga planeeritud ala pakub kauneid vaateid ja huvitavaid taimi. Eripärana toodi välja, et keerulisele pinnasele vaatamata on tehtud imetlusväärset tööd. Elamu ei domineeri, tagasihoidlik palkmaja sobib kui valatult mändide all valitseva rohelusega.

Raudsepa talu Oore külas on jõe kaldal asuv väga paljude erinevate vormide ja taimedega kodu, kus on näha perenaise suurt hoolt ja armastust. Suur maa-ala on istutusaladega oskuslikult hubaseks muudetud, peenrad kaunid ja hooldatud. Talu mõjub koduselt ja lihtsalt.

Talve talu Rätsepa külas. Komisjonile meeldis noore pere üüratu tahe ja töökus oma kodu rajamisel. Värviküllaste ampliõite rohkus on muljetavaldav ja lõi kõigil silmad särama. Talus on loodud kohti, mis soodustavad pere ja külaliste ühistegevust, väärtustatud olemasolevat ja looduskeskkonda. Noort aeda iseloomustab avarus, mis saavutatud lühikese aja ja suure vaevaga. Oli raske uskuda, et veel hiljuti kattis osa õuest võserik.

Laanejõe talu Kurena külas. Vana talukoht on korrastatud, aias on klassikalised talulilled oskuslikult sobitatud kaasaegsete ilutaimede ja okaspuudega. Igast hooldatud peenrast ning avanevast vaatest peegeldub pererahva armastus ja austus lahkunud vanaema alustatud töö vastu. Talus väärtustatakse pärandit, näiteks kasutatakse vana talu palke peenarde piiretena.

Takja tn 7 Tammiste külas. Pererahvas on kasutanud ära eriolukorda ja selle lühikese aja jooksul rajanud istutusalad, mis teevad silmad ette ka pikemate kogemustega rohenäppudele. Minimalistlik ning läbimõeldud haljastus pakub silmailu ja on loodud jagamaks rõõmu ka neile, kes tänavalt aeda kiikavad.

Ristiku tee 3 Tammiste külas. Aed tänab panustatud energia eest kauni muruvaiba, õiterohkuse ja ilusate vaadetega. Meeldivalt ja osavalt on kokku sobitatud ilu- ja tarbeaed. Loodud on paik, mis ehitakse talvel jõulumaaks. Pererahvas hooldab ka krundiga piirnevaid alasid.

Tihase 39 Sindi linnas. Aia ilu ja omapära hakkab silma juba värava tagant. Romantiline, retrohõnguline, hubane, kodune ja mitmekesine aed üllatab väikese krundi nutika kasutamisega – ära mahuvad armas aiamajake, kaunilt ehitud terrass, viljapuud, marjapõõsad, veesilm, tarbeaed koos kasvuhoonega ja isegi kanala. Eesaed jätab veidi eksootilise mulje, aeda iseloomustava märksõnana toodi välja „vintage".

Pääsusilma 5 Tammiste külas. Eesaed on kui sõõm värsket õhku. Rikkaliku taimede valikuga pakub see rõõmu nii liblikatele kui ka möödujatele. Taimede vaatlemine võtaks aega mitu tundi ning on lisaks silmailu pakkumisele ka hariv kogemus. Tagaaed on samuti teadlikult ja mitmekesiselt lahendatud, seal leidub nii marju ja vilju kui kõrrelisi ja lilli. Väga läbimõeldud ja põnev aed.

Vald premeerib iga kategooria võitjat 1000 euro ja majamärgiga. Iga kategooria võitja esitatakse järgmisel aastal Pärnu maakonna kauni kodu konkursile.

2020. aasta kauni kodu konkursi tulemused

Konkursil osales kuus kandidaati kolmes kategoorias. Kandidaadid said esitada end konkursile ise, kuid seda said teha ka teised omaniku nõusolekul. Konkursi hindamiskomisjon hindas muu hulgas kinnistu kujundust, hoonete ja väikevormide sobivust ümbritseva keskkonnaga, üldist heakorda, stiilsust, haljastust, dekoratiivelemente, originaalsust, uuenduslikkust, leidlikkust, ühistegevust soodustavaid tegutsemisvõimalusi ja koha omapärast tulenevate võimaluste kasutamist.

Tulemused

Eramu tiheasustuses

 1. Sinilille tn 1C, Tammiste küla
 2. Jõhvika tn 5, Tammiste küla
 3. Orava tn 26A, Jõesuu küla

Korterelamu

 1. Kooli tn 7, Are alevik
 2. Koolitee 19, Selja küla

Komisjon otsustas sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektide kategoorias auhinda mitte välja anda, kuid tunnustab ainsat kandidaati Uida talu farmi Tabria külas.

Talumajapidamiste või pereelamute hajaasustuse kategoorias jäi sel aastal auhind välja andmata, sest ei olnud ühtegi kandidaati.

2019. aasta kauni kodu konkursi tulemused

25.01.24

Esmakordselt uues vallas toimunud heakorrakonkursil „Kaunis kodu" võistles kokku 15 kandidaati neljas kategoorias. Konkursi viieliikmeline hindamiskomisjon hindas muu hulgas kinnistu kujundust, hoonete ja väikevormide sobivust ümbritseva keskkonnaga, üldist heakorda, stiilsust, haljastust, dekoratiivelemente, originaalsust, uuenduslikkust, leidlikkust, ühistegevust soodustavaid tegutsemisvõimalusi ja koha omapärast tulenevate võimaluste kasutamist. Võitjad on:

pereelamud tiheasustuses (7 kandidaati)

 1. Auli tänav 3, Sindi linn;
 2. Kuuse tn 1, Tammiste küla;
 3. Kummeli 1b-2, Tammiste küla;

talumajapidamised või pereelamud hajaasustuses (3 kandidaati)

 1. Tahkuse-Madise, Piistaoja küla;
 2. Lumera, Tohera küla;
 3. Uru, Murru küla;

sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektid (2 kandidaati)

 1. Madise-Uuetoa ehk Uueda turismitalu, Nurme küla;
 2. Villa River Rose, Jõesuu küla;

korterelamud (3 kandidaati)

 1. Peoleo tn 1, Sauga alevik;
 2. Hirvela tn 8, Sauga alevik;
 3. Keskuse põik 3, Jõesuu küla.

„Esimese konkursiga võib jääda väga rahule, igas kategoorias oli tugevaid kandidaate ja igaüks oli väga omanäoline," kirjeldas positiivseid emotsioone komisjoni esimees abivallavanem Signe Rõngas ja avaldas lootust, et järgmisel aastal on konkursil osalejaid rohkem.

Konkursil väljavalitud kinnistuid autasustatakse valla sünnipäeva pidulikul tähistamisel. Iga kategooria võitjale väljastatakse hoonele kinnitatav konkursi toimumise aastaga tähistatud majamärk.