Valla aasta ettevõte Tori Sawmill väärindab väheväärtuslikku puitu

Valla aasta ettevõte OÜ Tori Sawmill Pärnumaa arenduskeskuse tunnustusüritusel. Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees

Tori valla aasta ettevõte Tori Sawmill on investeerinud Selja külla eesmärgiga luua kaasaegne saetööstus, kus hakatakse väärindama väheväärtuslikku puitu, millest valmistatakse pakke- ja alusematerjali. Tori Valla Teataja võttis ühendust Tori Sawmilli juhatuse liikmete Reigo ja Roald Ormiga ning uuris ettevõtmise kohta lähemalt.

Miks otsustasite just Selja küla kõrval tegutsema hakata?

Plaan oli saetööstus kindlasti rajada Pärnumaale. Meie kinnistu asub logistiliselt heas asukohas suure maantee ääres. Asukoht on metsamaterjali tarnijatele väga tähtis, et aastaringselt oleks tagatud ilma piiranguteta ligipääs.

Mida teie ettevõte täpsemalt teeb?

Metsamaterjal mõõdetakse ja sorteeritakse spetsiaalsel sorteerimisliinil. Saetööstus kasutab pakke- ja alusematerjali tootmiseks põhiliselt madalakvaliteedilist lühikese mõõduga metsamaterjali. Lehtpuu ja okaspuu metsamaterjal saetakse spetsiaalselt meile väljatöötatud saeliinil. Valmismaterjal turustatakse osaliselt Eesti turul, kuid enamus läheb siiski erinevatesse välisriikidesse.

Millised on olnud suurimad väljakutsed ettevõtte rajamisel?

Suurim väljakutse oli rajada saetööstus, mille sarnast Eestis ei ole. Oleme omanäoline saetööstus, mida ei saa võrrelda teiste Eesti suurte saetööstustega, kes töötlevad kõrgekvaliteedilist pika mõõduga metsamaterjali. Meie saetööstuse metsamaterjali kvaliteet algab sealt, kust teistel lõppeb. See tähendab seda, et Eesti metsaomanikel on võimalus tarnida meile metsamaterjali, mida muidu on peamiselt tarnitud ekspordiks Põhjamaade paberitööstustele.

Omamoodi väljakutse on kindlasti olnud ka koroonaviiruse ajal tööstuse rajamine. Esimesed ettemaksed seadmete eest tasusime juba kaks ja pool aastat tagasi. Seadmete ja nende paigaldusmeeskondade liikumine on olnud samuti väga piiratud. Kokku on läinud saetööstuse planeerimiseks umbes kolm aastat.

Vallavalitsuse töötajad külastamas Tori Sawmilli. Foto: Martin Raid

Mitu inimest ettevõttes töötab?

Hetkel töötab saetööstuses 12 ja detsembrikuus lisandub veel viis inimest. Kokku saab hiljem saetööstuses tööd umbes 25 inimest. Töötajad on valdavalt kõik lähedal elavad inimesed. Eelistame kohalikku tööjõudu, et elanikel oleks võimalik oma kodukohas töötada.

Milliste oskustega töötajaid juurde vajate?

Oleme leidnud töötajad, kellel on olemas eelnev kogemus saetööstuses. See on meile väga oluline, kuna töö saetööstuses eeldab oskusi, mis omandatakse aastatega. Kuid kõik uued töötajad saavad meie juures kohapeal ka koolituse.

Millal hakkab ettevõte täisvõimsusel tööle?

Oleme plaaninud saetööstuse täisvõimsusel tööle saada 2021. aasta kevadel.

Kas ja kuidas on koroonakriis ettevõtte tegevust mõjutanud?

See on mõjutanud meie saetööstuse käivitamist, kuna teatud seadmete tarnijad olid vahepeal suletud ning seetõttu on tarned meile hilinenud. Korooonaviiruse tõttu käivitub saetööstus algsest plaanist umbes viis kuud hiljem.

Millised on ettevõtte ja valla koostöövõimalused?

Tori vald on olnud hea partner, kes on meid aidanud saetööstuse planeerimisel juba algusest peale sujuva asjaajamisega. Kindlasti teeme ka edaspidi vallaga koostööd. Eesmärk on saetööstus edukalt tööle saada, et saaksime anda omapoolse panuse valla arengusse läbi mitmete koostöövõimaluste.

Intervjueeris

Martin Raid