Selgunud on valla kultuuriedendaja, aasta noored, spordiedendaja ja sotsiaalvaldkonna edendaja

Vallavalitsus otsustas anda Tori valla aasta kultuuriedendaja tiitli ansamblile Agulipoisid, aasta nooreks nimetati Marko Šimanis ning Berit Eriste ja Merili Eenraid (ansambel Viiulijannad), aasta sportlane on sõudja Tõnu Endrekson, aasta spordiedendaja jalgpalliklubi Poseidon ja aasta sotsiaalvaldkonna edendaja volikogu sotsiaalkomisjoni liige Gerli Mets.

Ansambel Agulipoisid on Tori valla koolinoortest koosnev rahvamuusikabänd, mis esitab tuntud rahvalaule ning hoiab seeläbi au sees traditsioonilist Eesti rahvamuusikakultuuri. Kolm aastat tegutsenud ansamblis on neli liiget: John-Silver Mitt ja Märt Jaanus Tammann lõõtspillidel, Martti Šorin kitarril ja Siim-Kaspar Kollamaa basskitarril. Ansamblis on iseõppijad, kes toetavad ja juhendavad üksteist, nende tegevus innustab ka teisi. Sel suvel on ansambel esinenud Eestimaa eri paikades Kihnust kuni Põlgasteni 15 korda ning kogunud palju fänne.

Foto: erakogu

Marko Šimanis on 19-aastane Sindi noor, kes lõpetas kevadel Sindi gümnaasiumi. Ta on olnud paljudele eeskujuks oma aktiivsuse ja sportliku ellusuhtumisega. Suure sulgpallihuvilisena on ta kaasa tõmmanud hulga Sindi noori, korraldades koostöös noortekeskusega sulgpallivõistlusi ja otsinud võimalusi, kuidas ala saaks harrastada rohkem noori. Marko tegeleb ka mitme teise spordialaga, ta on ärgitanud noori discgolf'i mängima ja võistlustestki osa võtma. Markole läheb korda sportimisvõimaluste parendamine Sindis, näiteks väliujula ja selle korrashoid. Lisaks on Marko olnud silmapaistev õpilasmalevlane, sel aastal pälvis ta Sindi malevarühma töökaima malevlase tiitli.

Marko Šimanis. Foto: erakogu

Berit Eriste ja Merili Eenraid õpivad juba üheksandat aastat Sindi muusikakoolis viiulit. Pärast muusikakooli lõpetamist on nad jätkanud õpinguid lisa-aastatel ning viimastel aastatel keskendunud koosmängimisele ja kontserttegevusele. Nende loodud on ansambel Viiulijannad, mis on esinenud Viljandi Folgil, Tori hobusekasvanduse juubeliüritusel, kodukohvikute päevadel, Paikuse noortepäeval, muusikakooli kontsertidel jne. Berit ja Merili on iseisesvad, loomingulised ja aktiivsed ning suureks eeskujuks noorematele muusikakooli õpilastele. Nad on hea meelega valmis juhendama ka nooremaid õpilasi, avatud suhtlejatena on nad kaasa mõelnud Sindi muusikakooli arendamise ja kaasajastamise teemal. Berit kuulub Tori noortevolikokku ja mängib Pärnu viiuldajate ansamblis Spelmanslag, Merili tegeleb aktiivselt jalgrattaspordiga ning on aastaid sõitnud rattamaratonide sarja Estonian Cup.

Foto: Merike Teppan-Kolk

Tõnu Endrekson kuulus koos Kaspar Taimsoo, Allar Raja ja Jüri-Mikk Udamiga Eesti paarisaerulise neljapaadi koosseisu, mis sai tänavusel Tokyo suveolümpial kuuenda koha. 42-aastane Tori valla elanik ja maailmaklassi kuuluv sportlane tegi olümpiadebüüdi 2004. aastal Ateenas, kus tuli kahepaadis koos Leonid Guloviga neljandaks. Neli aastat hiljem peetud Pekingi mängudelt tõi Jüri Jaansoniga kahepaadis võistelnud sõudja koju hõbemedali. Viimasel kümnendil on Tõnu Endrekson võistelnud olümpiamängudel neljapaadi koosseisus – 2012. aastal saadi Londonis neljas koht ning 2016. aastal Rio de Janeiros pronks.

Foto soudespinning.ee

Jalgpalliklubi Poseidon on jalgpalli juurde toonud üle saja eri vanusesTori valla lapse ja noore. Klubi alustas treeningutega Sindis 2014. ja Ares 2016. aastal. Praegu tegutseb Sindis viis ja Ares kaks treeningrühma, sellest sügisest lisandub Suigu lasteaia treeningrühm. Klubi on aastatega palju arenenud ning treenerid töötavad noorte spordihuvilistega pühendunult ja järjepidevalt. Osaletakse maakondlikel, vabariiklikel ja välismaistel turniiridel, Eesti meistrivõistlustel ja korraldatakse spordilaagreid, noorte seas juurutatakse mõtteviisi, et õppimine on lahe. Klubi algatusel on renoveeritud Sindi staadion, Are kooli staadionil õhutati ja korrastati muru. Klubi kaasab kogukonda, vabatahtlikke ja lapsevanemaid. Tänu sellele on nii Sindis kui Ares elavnenud sportlike eluviiside harrastamine – vanemad liiguvad ja spordivad rohkem ning teadlikumalt, et olla lastele eeskujuks ja hoida oma tervist. Piirangute ajal kasutas klubi loovat lähenemist, korraldades läbi veebi põnevaid viktoriine ja treeninguid.

Jalgpalliklubi Poseidon õpilased. Foto: erakogu

Gerli Mets on olnud põhjalik ja kaasav Tori vallavolikogu sotsiaalkomisjoni esimees. Tema eestvedamisel on komisjon tutvunud valla sotsiaalasutuste ning sotsiaalala töötajatega. Piirangute ajalgi on Gerli suutnud komisjoni efektiivselt töös hoida, kasutades selleks veebirakendusi.

Gerli Mets. Foto: Tori Vallavalitsus