Pärnu jõe ja kaldaala ruumilise arengu perspektiiv ning seosed mereplaneeringuga
Pärnu maakonna planeeringu teemaplaneeringu „Pärnu jõe ja kaldaala ruumilise arengu perspektiiv ning seosed mereplaneeringuga" eesmärk on seada Pärnu jõe ja selle kaldaala ruumilise arengu põhimõtted ja suundumused.
Teemaplaneeringu ala paikneb Pärnu linna ning Tori ja Põhja-Pärnumaa valla territooriumil ja käsitleb Pärnu jõge suudmest kuni Kurgjani, Sauga jõge suudmest lennuväljani ning Reiu jõge suudmest vana raudteesillani. Planeeringuala suurus on ligikaudu 42 000 ha.
Teemaplaneeringuga antakse üldised suunised ja seatakse tingimused kohaliku omavalitsuse üksuste planeeringute (eelkõige üldplaneeringu) ja teiste arengudokumentide koostamiseks, arvestades maakonnaplaneeringu täpsusastet.
Teemaplaneeringu lahenduses käsitletakse järgmisi teemasid:
- jõe ja kaldaala kasutus maalises ja linnalises piirkonnas;
- puhkealad- ja puhkemajandus, sh puhkealade võrgustik linnalises piirkonnas, puhke- ja külastuskeskkond, matkateed, avalikud supluskohad;
- väärtuslikud maastikud;
- kultuuriväärtused;
- rohevõrgustik;
- liikuvus ja tehniline taristu, sh jõe veeala kasutus, laevatatavad jõed, veeskamiskohad ja sildumisalad, sadamad, teedevõrk, sillad ja jõeületuskohad, kergliiklusteede võrgustik, liikumine kaldal ja juurdepääs kallasrajale, turvalisus ja päästevõimekus ning taastuvenergeetika;
- kliimamuutused, üleujutusohu ja lihkeohtlikkusega arvestamine.
Valdav suund on tagada planeeringuala jõgede ja kaldapiirkondade avalik kasutus, arvestades jõgede looduskaitselisi eesmärke.
Teemaplaneeringuga samal ajal viidi läbi keskkonnamõju strateegiline hindamine, sh Natura asjakohane hindamine ja asjakohaste mõjude hindamine. Hinnangute kohaselt planeeringu elluviimisega olulisi negatiivseid mõjusid ei kaasne.
Vabariigi Valitsus kehtestas teemaplaneeringu 19.12.2024 korraldusega nr 258.