Muuseumid

Sindi Muuseum

Matkasoovist palume teatada vähemalt jooksva nädala reede õhtuks telefonil 5455 1408 (Aita) või aadressil sindimuuseum@torivald.ee.

Lahtiolekuajad:

T-N 11-17
R-L 10-16
P–E suletud
 
Teenused:
  • Sindi ajaloo tutvustamine kõigile külastajaile tasuta. 
  • Võimalus tutvuda nii rändnäituste kui ka muuseumi oma näitustega.
  • Kokkuleppel võimalus vaadata ajaloolisi fotosid ja videofilme Sindist nõukogude ajal.
  • Muuseumitundide, õpilasprogrammide läbiviimine.
  • Pildistamine lubatud.
  • Giiditeenus ettetellimisel.
Sindi Muuseum asutati 1983. aastal, Sindi linna allasutusena registreeriti 27.11.1997. Muuseumikogu suurus: 6648 (seisuga 01.01.2014).
 
 
Tori Muuseum

Lahtiolekuajad:
E, T, K, N kell 8.00-16.30
R kell 8.00-14.00
L-P suletud
Muuseumi aidahoone (Pärnu mnt 12) on avatud kokkuleppel.
Ringkäik (kirik, põrgu, kalmistu, aidahoone) kokkuleppel.
 

Tori Muuseum oli esimene kihelkonnamuuseum Eestis, selle asutas 10. mail 1934. a Tori Muuseumiühing. Ühingu eesotsas oli August Pulst – sündinud Tori kihelkonnas, maalikunstnik, vanavarakoguja, kodu-uurija, asutanud veel mitmeid muuseume Eestis. Esimene ese Tori muuseumis oli õllekann. II maailmasõja ajal muuseum likvideeriti ja varad anti üle Pärnu Muuseumile. Muuseum taasavati Eesti Põllumajandusmuuseumi Tori filiaalina 29. detsembril 1989 ja sai nimeks Tori Hobusekasvanduse Muuseum. Asukohaks sai 1738. a ehitatud mõisavalitseja maja. Aastal 1997 anti eesti Põllumajandusmuuseumi Tori filiaali varad tasuta üle Tori Vallavalitsusele muuseumi asutamiseks. Nimeks sai Tori Muuseum.

Tori Muuseum kogub Tori ajalugu ja tänapäeva kajastavat informatsiooni ning esemelist materjali, töötleb, süstematiseerib ning säilitab kogutud materjali. Korraldab ringkäike, näitusi, muuseumitunde, koduloopäevi ja muid üritusi muuseumi fondi kuuluvate varade eksponeerimiseks. Võimaldab õpilastel ja teistel asjahuvilistel kasutada muuseumikogu kodulooliste uurimistööde tegemiseks. Muuseumi töötaja tööruumid asuvad Tori rahvamajas, eksponaadid asuvad unikaalses 1814. aastal ehitatud ümarpalgist seinte ja laastukatusega mõisa viljaaidas.
Liikumispuudega inimestel on Tori rahvamajja võimalik pääseda kaldtee kaudu.
 
 
SA Eesti Maaelumuuseumid Tori Hobusekasvanduse muuseum

Muuseum avatud:
K, N, R, L, P kell 9-17
E-T suletud 
 
Eesti vanimas, juba 1856. aastal tegevust alustanud hobusekasvanduses Toris tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. 2021. aastal pälvis renoveeritud Tori Hobusekasvandus Tori valla aasta tegija auhinna ning Muinsuskaitseameti aastapreemia hästi restaureeritud mälestiste kategoorias. 
Tori hobuse aretus sai alguse 1892. aastal, kui kasvandusse toodi Poolast norfolk-roadsteri ristandtäkk Hetman (sündinud 1886). Hetmani skelett on säilinud ning seda saab uudistada Tori Hobusekasvanduse uue muuseumi näitusel "Tori pööning".
Näitus "Tori pööning" avati 28. augustil 2021. 
Pööning on koht hoones, kuhu käib vanavara, iidsed lood ja ajalugu. Tori muusemi pööningu vanavara ja lugusid tolm siiski ei kata. Kõik iidne on läikima löödud ja külastajale välja pandud. Kõige selle juures on siiski alles jäänud tunne pööningust – kohast, kus võib leida aardeid ja lugusid. Tule uudista põnevat Tori valla lugusid ja hobuseid täis näitust!