„Septembris ei joo“ tuleb taas!

24.08.21

1. septembril algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) aktsioon „Septembris ei joo" kutsub inimesi ka sel aastal septembrikuus alkoholist pausi pidama. Ettevõtmine kogub iga aastaga tuntust ja populaarsust – eelmisel aastal osales selles järeluuringu andmetel hinnanguliselt 59 000 inimest. Sel aastal oodatakse veelgi aktiivsemat osavõttu. Aktsiooniga on kutsutud liituma kõik, olenemata sellest kui palju keegi alkoholi tarvitab.

Sel aastal pööratakse kampaaniaga tähelepanu  alkoholist loobumise kasudele. Alkovaba kuu raames jagavad vastavad spetsialistid teadmisi, kuidas alkoholist  loobumine mõjutab välimust, kaalu, suhteid, und ja üldist enesetunnet.

 „Kampaaniaga soovime inimestele meelde tuletada, et alkohol ei ole tavaline toiduaine, see koormab nii füüsilist kui vaimset tervist ja isegi ainult üks alkoholivaba kuu aitab märkimisväärselt parandada enesetunnet ja elukvaliteeti. Veelgi olulisem on, et selline kogemus aitab pikemas perspektiivis oma alkoholitarvitamist paremini kontrolli all hoida." selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

Septembris ei joo aktsiooniga liitumiseks ei ole vaja ennast registreerida. Piisab, kui on soov järele proovida, kuidas alkoholivaba kuu enesetunnet ja igapäevast elurütmi mõjutab. Rohkem infot ja tuge saab veebilehelt septembriseijoo.alkoinfo.ee (https://septembriseijoo.alkoinfo.ee) ja Facebooki lehelt „Septembris ei joo" (https://www.facebook.com/septembriseijoo/). Septembris ei joo aktsiooni ajal pakume osalejatele võimalust ka teistele oma osalemisest teada anda, et neid aktsiooniga liituma motiveerida. 

Varasemate aastate kogemus näitab, et enamikul osalejatest (82% eelmisel aastal) õnnestub september alkoholivabalt läbida ning see parandab märgatavalt nende enesetunnet ja elukvaliteeti. Mullu osalenutest ligi 70% plaanis järgmisel aastal aktsiooniga taas kaasa tulla. Paljud aktsioonis osalejad soovitaks seda ka oma sõpradele-tuttavatele.

Alkoholikultuuri kujundamises on oma roll kõigil. „Kutsume ka sel aastal tööandjaid ning erinevaid organisatsioone ja kollektiive algatust toetama. See on tööandjatele hea võimalus näidata eeskuju ja poolehoidu tervislikele eluviisidele," lisas Sammel.

Kampaaniat „Septembris ei joo" rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi „Kainem ja tervem Eesti" raames. 

Tasakaalus peitub jõud

5.05.21

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringust ilmneb, et jätkuvalt on tõsiseks probleemiks täiskasvanute ülemäärane kehakaal.

Ülekaalus (kaaluindeks 25–29,9) oli 2016. aastal 40% meestest ja 27% naistest. Rasvunuid (kaaluindeks 30 või rohkem) oli meeste seas 20% ja  naiste seas 19%. See näitaja on pidevalt kasvanud alates 1994. aastast ning meeste seas kiiremini.

Kooliõpilaste tervisekäitumise uuring näitab ülekaalulisuse kasvu ka õpilaste seas.

Soovituslikust päevasest kogusest vähem söövad puuvilju ja marju pea pooled täiskasvanutest (46%) ja nende osa kasvab pidevalt. Eriti halb on olukord köögiviljade osas, mida sööb soovitatavast päevasest kogusest vähem  67% täiskasvanutest. Puu- ja köögivilju peaks päevas sööma vähemalt viis portsjonit ehk 500 grammi, millest kolm võiksid olla köögivilja- ja kaks puuviljaportsjonid.

Südame-veresoonkonnahaigused on Eestis surma põhjuseks number üks, väga kõrge on ka haigestumine vähkkasvajatesse.

Normaalne kehakaal, rohkem puu- ja köögivilju, kala ja täisteratooteid, vähem rasvaseid, soolaseid ja magusaid toite on peamised toitumisega seotud tegurid, mis aitavad võidelda südame-veresoonkonnahaiguste ja osade vähkkasvajate vormide vastu.

Tervislikult söömine ei tähenda igavat toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist.

Just vastupidi! See hõlmab endas tasakaalu, mille saavutad kui sööd mitmekesiselt ja nii palju, kui su keha vajab. Nii saab keha kätte vajalikud toitained, et olla terve ja tegus.

Sellepärast ei olegi ükski toit tervislik ega ebatervislik, kasulik või kahjulik. Kõik sõltub kogustest ja söömise sagedusest. Süüa võid kõike, kuid õiges koguses!

Toidupüramiid näitab, mida süüa vähem ja mida rohkem!

Täpsem info Toitumine ja Tervise ja Arenguinstituudi portaalis.

 

Allikas Tervise Arengu instituut ja Toitumine.ee

Kainem ja tervem Eesti

20.04.21

Alkoholi liigtarvitamine on Eestis üks suurimaid majandus- ja haiguskoormust põhjustavaid terviseriske.

Eestis sureb alkoholi liigtarvitamisega otseselt seotud haigustesse igal aastal 600–800 inimest, neist 2/3 on mehed. Ligi kolmandiku surmadest põhjustab maksa alkoholtõbi, millele järgnevad esinemissageduselt alkoholimürgistus ning alkoholist tingitud psüühika- ja käitumishäired.

Kaudselt alkoholi liigtarvitamisega seotud haigustesse sureb igal aastal 9000–10 000 inimest, üle poole neist on naised. 

Alkoholi liigtarvitamine mõjutab inimeste vahelisi suhteid ja tervist. Alkoholitarvitamise sotsiaalsed mõjud Eestis on tugevad, puudutades väga suurt osa elanikkonnast. Suure probleemina nähakse ka alkoholist tulenevat vägivalda

Kainem ja Tervem Eesti programmi on pikendatud kuni 2021. aasta lõpuni. 

Täpsem info programmist Tervise Arengu Instituudi ja  Tervise infoportaalis.

Allikas: Tervise Arengu Instituut