Jõesuu kogukond pakkus lahendusi elukeskkonna parandamiseks
Maal elamise päeval 21. septembril muutus väike Jõesuu küla tõeliseks kogukonnaelu keskuseks, kus kohtusid inimesed, ideed ja tulevikuplaanid. Külapäev pakkus kohalikele elanikele võimaluse aktiivselt osaleda küla tuleviku planeerimises ning nautida rikkalikku meelelahutusprogrammi.
„Jõesuu külapäevaga tähistasime ühtaegu nii maal elamise päeva kui Euroopa liikumisnädalat ja see toimus Urbact Econnecting projekti raames," sõnas vallaarhitekt Helle-Triin Hansumäe. Päeva keskmes olid mõttekojad, kus kohalikud elanikud said esitada oma ideid ja ettepanekuid, et kujundada küla arengut lähtuvalt kogukonna soovidest. Arutati ka seda, milliseid teenuseid ja rajatisi vajatakse, et muuta elukeskkond veelgi atraktiivsemaks ja toimivamaks nii noorematele kui vanematele elanikele. „Tahtsime traditsioonilise saaliarutelu asemel seekord midagi uuenduslikku ja põnevat pakkuda, et elanikud saaksid oma mõtteid jagada aktiivselt ja loominguliselt erinevate tegevuste käigus," selgitas Hansumäe. Mõttekodade teemadeks olid „Transport ja liikuvus", „Turism ja küla areng" ning „Sport ja vaba aeg". Osalejad pakkusid lahendusi Tori aleviku ja Jõesuu küla vahelise kergliiklustee rajamiseks ning arutasid taristulahendusi, mis soodustaksid liikumist ja kogukonna aktiivset eluviisi. Näiteks sooviti, et bussipeatusesse loodaks võimalus jätta sinna oma jalgrattad ja rulaatorid. Oma mõtteid sai esitada ka kirjalikult. „Peamine oli see, et kõik saaksid võimaluse oma arvamuse avaldamiseks, ka need, kes polnud mõttekodades osalemiseks valmis," tõi Hansumäe välja.
Lisaks aruteludele oli päev täis meeleolukaid ja harivaid tegevusi igale vanusele. Katsetada sai välijõusaali võimalusi, osaleda spordivõistlustel ja ajarännakul Jõesuu küla minevikku ning Taali vabatahtlike päästjate juhendamisel isegi tuld kustutada. Palju elevust ja rõõmu tõid nii lastele kui täiskasvanutele veepäästegrupi Märjad Käpad päästekoerad. Mõnusa atmosfääri lõid elavat muusikat pakkunud Marko Matvei ja Enrik Visla. Kehakinnitust pakkus kohalik kohvik ja tänavalaadalt sai soetada nii mõndagi. Eriline hetk oli soolaleiva jagamine kahele perele, kes olid hiljuti Jõesuusse elama kolinud. Nemad said kingiks Eesti vabaõhumuuseumis eelmisel päeval küpsetatud leiva, mis sümboliseeris perede liitumist kogukonnaga ja andis soojalt edasi külalislahkuse vaimu.
Külapäeva melu tõi kokku nii kohalikke kui ka kaugema kandi inimesi. „Ligi paarsada külastajat on märkimisväärne arv, arvestades, et külas elab vaid 250 inimest," rõõmustas Hansumäe. „Jõesuu külapäevast sai näide sellest, kuidas kogukond saab olla aktiivne osaline oma tuleviku kujundamises. See on tõestus, et loomingulised lahendused võivad pakkuda kogukondadele uusi võimalusi kasvada ja areneda. Suur aitäh kõikidele osalejatele, saime palju inspiratsiooni ja mõtteid."
Tori vald osaleb üle-euroopalises URBACT koostöövõrgustikus „Econnecting“
Üle-euroopaline linnade koostööprogramm URBACT kuulutas 2022. aastal välja järjekordse taotlusvooru linnadevahelise koostöö ja ideede vahetuse arendamiseks. Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERDF) rahastatud programmis osaleb URBACT IV raames 30 koostöövõrgustikku 252 partneriga 28 Euroopa riigist. Üheks rahastuse saanud võrgustikest on „Econnecting", mille fookuseks on linnaliste ja maaliste piirkondade omavahelise mobiilsuse küsimustega.
ECONNECTING-Urbact Action Planning võrgustik koondab üheksa partnerlinna Itaaliast, Montenegrost, Kreekast, Portugalist, Iirimaalt, Eestist, Sloveeniast, Ungarist ja Hispaaniast, kes töötavad ühiselt välja jätkusuutlikke terviklikke strateegiaid ja meetmeid linnalise keskkonna ning hajaasustuse funktsionaalsete piirkondade jaoks.
Fookuses on nutikate liikumislahenduste väljatöötamine, mis võimaldavad säästvat liikumist ja parandavad teenuste kättesaadavust kõigile elanikele. Koos külade, linnade ja keskuste taaselustamisega peaksid need parandama kodanike üldist elukvaliteeti ja astuma olulise sammu rohelisele üleminekule.
Läbi koostööpõhise lähenemise ja dialoogipõhise planeerimisprotsessi arendab ECONNECTING uuenduslikke strateegiaid keskkonnasäästlikkuse, aktiivse kogukonna ja hea valitsemistava ning jätkusuutlike tihe- ning hajaasustuse ühenduste ristumiskohas. Seda tehes saab ECONNECTING positiivsete muutuste katalüsaatoriks ja näitab koostööl põhineva linnaplaneerimise ümberkujundavat jõudu Euroopa mastaabis. Projekt kestab 3 aastat.
Projekti nimi: Econnecting: Green civic decisions for proximity territories
URBACT programmi eesmärk on toetada säästvat ja lõimuvat linnaarengut Euroopa linnades ja linnapiirkondades. URBACTi võrgustikes vahetavad linnad ja linnapiirkonnad kogemusi ja teadmisi, et ühes kohas järeleproovitud väärtuslikke kogemusi saaks rakendada mujal.
Projekti lühikirjeldus: projekt hõlmab 9 Euroopa linnad 9 erinevast Euroopa riigist, kes teevad koostööd, et luua ühine integreeritud lahendus linnade ja maapiirkondade ühendamisele, mis põhinevad sellistel kontseptsioonidel nagu
rohelised kogukonnad, säästev ja kasutajakeskne liikuvus, koosloome, juurdepääsetavus, targad linnad ja integreeritud jätkusuutlik areng. Projekti eesmärk on määratleda funktsionaalsete piirkondade (linnad ja maapiirkonnad) strateegiad ja ühildada piirkondade jätkusuutliku arengut, heaolu ja tugevate sotsiaalsete sidemete loomist, kaasates kodanikke.
Projekti rahastamine: Programm URBACT IV 2021-2027
Toetuse summa: 57 168,30
Omafinantseeringu summa: 24 500,70
Projekti kogumaksumus: 81 669,00
Projekti elluviimise aeg: 01.06.2023 – 28.11.2025