Tasakaalus peitub jõud

5.05.21

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringust ilmneb, et jätkuvalt on tõsiseks probleemiks täiskasvanute ülemäärane kehakaal.

Ülekaalus (kaaluindeks 25–29,9) oli 2016. aastal 40% meestest ja 27% naistest. Rasvunuid (kaaluindeks 30 või rohkem) oli meeste seas 20% ja  naiste seas 19%. See näitaja on pidevalt kasvanud alates 1994. aastast ning meeste seas kiiremini.

Kooliõpilaste tervisekäitumise uuring näitab ülekaalulisuse kasvu ka õpilaste seas.

Soovituslikust päevasest kogusest vähem söövad puuvilju ja marju pea pooled täiskasvanutest (46%) ja nende osa kasvab pidevalt. Eriti halb on olukord köögiviljade osas, mida sööb soovitatavast päevasest kogusest vähem  67% täiskasvanutest. Puu- ja köögivilju peaks päevas sööma vähemalt viis portsjonit ehk 500 grammi, millest kolm võiksid olla köögivilja- ja kaks puuviljaportsjonid.

Südame-veresoonkonnahaigused on Eestis surma põhjuseks number üks, väga kõrge on ka haigestumine vähkkasvajatesse.

Normaalne kehakaal, rohkem puu- ja köögivilju, kala ja täisteratooteid, vähem rasvaseid, soolaseid ja magusaid toite on peamised toitumisega seotud tegurid, mis aitavad võidelda südame-veresoonkonnahaiguste ja osade vähkkasvajate vormide vastu.

Tervislikult söömine ei tähenda igavat toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist.

Just vastupidi! See hõlmab endas tasakaalu, mille saavutad kui sööd mitmekesiselt ja nii palju, kui su keha vajab. Nii saab keha kätte vajalikud toitained, et olla terve ja tegus.

Sellepärast ei olegi ükski toit tervislik ega ebatervislik, kasulik või kahjulik. Kõik sõltub kogustest ja söömise sagedusest. Süüa võid kõike, kuid õiges koguses!

Toidupüramiid näitab, mida süüa vähem ja mida rohkem!

Täpsem info Toitumine ja Tervise ja Arenguinstituudi portaalis.

 

Allikas Tervise Arengu instituut ja Toitumine.ee