Kauni kodu konkursi tulemused 2020

Selle suve alguses toimus teist korda valla heakorrakonkurss, kus osales kuus kandidaati kolmes kategoorias. Kandidaadid said esitada end konkursile ise, kuid seda said teha ka teised omaniku nõusolekul. Konkursi hindamiskomisjon hindas muu hulgas kinnistu kujundust, hoonete ja väikevormide sobivust ümbritseva keskkonnaga, üldist heakorda, stiilsust, haljastust, dekoratiivelemente, originaalsust, uuenduslikkust, leidlikkust, ühistegevust soodustavaid tegutsemisvõimalusi ja koha omapärast tulenevate võimaluste kasutamist.

Eramajade hindamisel on vaja märgata just selle pere lahendusi ja loovust, kortermajade hindamine on aga hoopis teine lugu. Kortermajades elab rohkem inimesi, kellega on vaja saavutada üksmeel uuenduste ja parandustööde läbiviimiseks. Tunnustame kõiki neid korteriühistute esimehi ja aktiivseid inimesi, kes on aidanud kaasa ning parandanud oma kortermajade ümbrust, välimust, ühistegevusi ja sellesse ühtselt panustanud. Nii sel aastal kui eelmisel aastal osalenud kortermajad väitsid kõik nagu ühest suust, et protsess on pikk ja võtab väga kaua aega. Täname ja tunnustame teid, sest ilma aktiivsete eestvedajateta ei oleks ka arenguid linna, aleviku ja külapildis.

Komisjonil on rõõm teatada, et tulemused on järgmised:

Eramu tiheasustuses

1. Sinilille tn 1C, Tammiste küla
  2. Jõhvika tn 5, Tammiste küla
  3. Orava tn 26A, Jõesuu küla

Korterelamu

1. Kooli tn 7, Are alevik
  2. Koolitee 19, Selja küla

Komisjon otsustas sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektide kategoorias auhinda mitte välja anda, kuid tunnustab ainsat kandidaati Uida talu farmi Tabria külas.

Talumajapidamiste või pereelamute hajaasustuse kategoorias jäi sel aastal auhind välja andmata, sest ei olnud ühtegi kandidaati.

„Selle aasta kandidaatide saavutused ja lahendused olid kõik väga läbi mõeldud, töökad, kaunid ja on suur rõõm ja au neid tunnustada," ütleb komisjoni esimees Signe Rõngas ning avaldab sarnaselt eelmisele aastale lootust, et ehk järgmisel aastal on rohkem osalejaid.

Sinilille tänav 1C, Tammiste külas saavutas esikoha oma põneva, kauni ja mitmekesise aiakujundusega. Oli väga tore kuulda ja näha, kuidas suures aias oli arvestatud nii koha eripäradega, laste sportlike tegevuste kui ka ilusate aiavormidega. Suures aias oli avastada palju erinevaid puid, põõsaid ja haljastuselemente, mis kõik olid leidnud endale perenaise käe läbi täpselt õige asukoha. Ei puudunud ka väike köögiviljaaed, peenrad ja haljastus olid lahendatud stiilselt ning praktiliselt. Aastatepikkune töö oli näha ning väärt üksmeelset komisjoni poolt antud esikohta.

Jõhvika tänav 5, Tammiste külas oli lähenetud vastloodud aias väga minimalistlikult ja loodusesõbralikult. Mändide all olevas hubases hoovis oli jäetud avaralt ruumi nautida suurt muruala, metsikuid mustikaid ning samas ka hiiglaslikku stiilset multšipeenart, kuhu perenaise sõnul on tulevikus plaanis istutada veel palju taimi. Omanikud on ise alles üsna vähe aega selles asukohas elanud, kuid selle lühikese ajaga saavutanud oma käekirja järgi keskkonda sobituva aia kontseptsiooni.

Orava tänav 26A, Jõesuu külas oli komisjoni liikmetele juba tuttav, sest eelmisel aastal kandideeriti ettevõtluse kategoorias. Sel aastal näitasid omanikud looduslikult kaunis kohas asuvat eramaja, kus käib ka vilgas loodusturistide majutamine. Omanike sõnul on nad üritanud säilitada võimalikult autentset looduslikku keskkonda. Seda näitab ka jõeäär ja haljastus aias, mis ei ole „üle kujundatud". Looduskaunis koht on hästi sobitatud külatänava ja õuealaga. Midagi ei ole liiga palju ning midagi ei jää ka puudu. Omanike sõnul naudivad ka turistid just looduslähedust ja jõe võimalusi.

Korterelamute kategoorias võitis komisjoni südame Kooli tänav 7, Are alevikus asuv 8 korteriga ridaelamuboks, kus oli näha ühist tegutsemist ja eesmärki. Ühiselt on pingutatud, et saada maja välisfassaad soojustatud, küttesüsteemi ühtemoodi lahendatud. Maja korrastamiseks on veelgi plaane - remontida trepid, parandada teed. Ühiselt aja veetmiseks on ka olemas lõkkeplats ja grillnurk ning kõige märkimisväärsem on maja tagune ühine kiviktaimla ja aiamaa, kus iga korter on leidnud endale sobiva agronoomilise väljakutse. Üks suur maalapp on võrdselt jaotatud kõikide korterite vahel aiamaadeks. Iga maalapi kasutaja otsustab ise, kas hooldab muru või kasvatab aiasaadusi. Kogu ala on kaunilt hoolitsetud ja hoitud armastusega. Lisaks oli iga boksi juures privaatne väike hooviala.

Koolitee tänav 19, Selja külas on teistele sarnastele majadele eeskujuks, elanikud on saavutanud ühise meele ning vahetanud ära maja fassaadi, mis paistab juba kaugelt silma. Suure töö vili väärib tunnustust! Lisaks hakkas silma ühine muruala ja mänguväljak õuealal ja parandatud parkimisplats.

Täname ka Uida talu farmi Tabria külas, kes tegeleb piima tootmisega. Tootmishoone on puhas, korrektne, ümbrus on korrastatud ning eeskujuks ka teistele.

Konkursil väljavalitud kinnistuid autasustatakse valla sünnipäeva pidulikul tähistamisel. Iga kategooria võitjale väljastatakse hoonele kinnitatav konkursi toimumise aastaga tähistatud majamärk. Täname kõiki, kes avasid oma koduaiad ja näitasid oma pühendunud töö vilju, kõik see on osa meie kultuurist ja väärib tunnustamist! Palju õnne!

Vaata fotogaleriid SIIT!