« Tagasi

Järgmisest aastast ümardatakse sularahas ostud viie sendi täpsuseni

Alates 1. jaanuarist 2025  hakkab kehtima ümardamisreegel, millest tulenevalt  on sularahas sooritatud ostu korral kõigil kaupmeestel kohustus füüsilistes müügikohtades ümardada ostukorvi lõppsumma viie sendi täpsusega. Kui tasutakse maksekaardiga või internetipanga kaudu, siis ümardamisreeglit ei kohaldata. Samas jäävad 1- ja 2-sendised pärast ümardamisreegli kehtestamist endiselt ametlikuks maksevahendiks – nendega saab ka edaspidi maksta ja neid tuleb vastu võtta.

Lõpphinna ümardamise kohustus kohaldub ettevõtjale võlaõigusseaduse ja kauplejale tarbijakaitseseaduse alusel, seda nii füüsilisele kui ka juriidilisele isikule. Avalik-õiguslik juriidiline isik on kauplejaks juhul, kui ta tegutseb eraõiguslikus suhtes eesmärgil, mis on seotud tema majandus- või kutsetegevusega

Ümardamine kohaldub:

  • Ainult sularahamakse korral.
  • Ainult ostukorvi lõpphinnale.

Ümardamisele ei kuulu:

  • pensionid ning kõik sotsiaalkindlustushüvitised ja -toetused*
  • kõik tööga seotud tasud (põhipalk, muutuvpalk, lisatasud, preemiad jt)*
  • riiklikud ja kohalikud maksud, lõivud ja trahvid*

*Kui makse eest rakenduvad eraldi teenustasud, siis nende tasumisel sularahas tuleb rakendada ümardamisreeglit.

Ümardamine rakendub, kui kohalik omavalitsus astub isikutega eraõiguslikesse suhetesse. Nende suhete raames tehtud sularahamaksed tuleb ümardada. Näiteks vaatamisväärsuste, muuseumite ja ürituste piletid, raamatulaenutuse viivistasu, huviringide omaosalus.

Kaupmeestele on kättesaadavad ümardamisreegli rakendamise abimaterjalid, mis on valminud Eesti Panga, Eesti Kaupmeeste Liidu ja rahandusministeeriumi koostöös. Kõik kaupmeestele mõeldud juhendmaterjalid on üleval Eesti Panga kodulehel: https://www.eestipank.ee/press/1-ja-2-sendised-ning-umardamisreegel.

Lisateavet

Tarbijakaitseseadus (TKS) Riigi Teatajas, redaktsiooni kehtivuse algus 01.01.2025