Heakorrakonkurss "Kaunis kodu"

Heakorrakonkursi "Kaunis kodu" eesmärk on innustada omanikke heakorrastama ja haljastama oma kinnistuid, aidates seeläbi kaasa elukeskkonna puhtamaks ning kaunimaks muutmisele. Konkurss on suunatud kodudele, suvekodudele, korterelamutele, äri- ja tootmisobjektidele.
 
Konkurss toimub järgmistes kategooriates:
 •   pereelamud tiheasustuses;
 •   talumajapidamised või pereelamud hajaasustuses;
 •   korterelamud (2 ja enam korterit);
 •   sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektid.
Kandidaate konkursile võivad esitada kõik isikud. Üks kinnistu võib sobivuse korral kandideerida erinevates kategooriates. Kandideerimiseks või kandidaadi esitamiseks tuleb Tori Vallavalitsusele  esitada iga aasta 1. juuniks kirjalikus vabas vormis osalemistaotlus.
 

2021. aasta kauni kodu konkursi tulemused

7.09.21

Selleks korraks on kauni kodu konkursi kandidaatide aedades ring peal ning tulemused selgunud. Kuigi kategooriaid on kokku neli – eramaja tiheasustuses, eramaja hajaasustuses, tootmisettevõte, kortermaja – olid tänavu esindatud vaid eramajad.

Komisjonil oli väga huvitav ning hingekosutav külastustiir üheksas koduaias. Oli tore, et pooled osalejatest olid esitanud konkursile kas sõbrad, naabrid või töökaaslased. See näitab, et pererahva loodud ilu läheb korda ka teistele. Samuti hakkasid igas kodus silma loomad ja linnud – koerad, kassid, kanad. Taimedest oli palju näha okaspuid, kauneid kõrrelisi ja sügislilli. Igas aias oli esindatud mõni hortensiasort. Veel öeldi pea kõigis tiheasustuses asuvates majades, et piirdeaia rajamata jätmine on olnud teadlik otsus, et oma aia ilu ka teistega jagada. Komisjoni esimees Signe Rõngas ütles, et kui pandeemia on kaasa toonud midagi head, siis paistab see silma just koduaedades, mille jaoks nüüd inimestel rohkem aega jätkus. Mitmed perenaised mainisid, et aiatöö maandab hästi pingeid ja on meeldiv vaheldus palgatööle.

Kohad jagunesid järgmiselt:

Eramajad tiheasustuses:

1. Mustika tn 1, Tammiste küla;

2. Pääsusilma tn 5, Tammiste küla;

3. Takja tn 7, Tammiste küla.

Eramajad hajaasustuses:

 1. Uuenassa tee 3, Pulli küla;

 2. Talve, Rätsepa küla;

 3. Raudsepa, Oore küla.

Nagu juba tavaks saanud, edastame kõikide külastatud kodude kohta lühikese kommentaari, sest töö, vaev ja hing, mida kõik osalejad oma aedadesse ja kodudesse on pannud, on märkimisväärne ja väärib jagamist. Oleme tänulikud, et kandideerisite ning meile oma koduõued avasite.

Mustika 1 Tammiste külas. Tiheasustuse kategooria võitjaks valitud aeda iseloomustas komisjon sõnadega „suursugune", „mõisalik", „meisterlik". Kasutatud on julgeid värve, samas mõjub aed maitsekalt, terviklikult ja küpselt. Oskuslikult on paigutatud õuevalgustid ning seotud iluaed ja koha looduslik omapära – näiteks on mändide ümber säilitatud pohla- ja mustikamättad.

Uuenassa tee 3 Pulli külas. Hajaasustuse kategooria võidu tõi harmoonilisus, lopsakus, looduslähedus ja sulandumine ümbritsevasse keskkonda, mis tekitab lausa teraapilise tunde. Oskusliku pilguga planeeritud ala pakub kauneid vaateid ja huvitavaid taimi. Eripärana toodi välja, et keerulisele pinnasele vaatamata on tehtud imetlusväärset tööd. Elamu ei domineeri, tagasihoidlik palkmaja sobib kui valatult mändide all valitseva rohelusega.

Raudsepa talu Oore külas on jõe kaldal asuv väga paljude erinevate vormide ja taimedega kodu, kus on näha perenaise suurt hoolt ja armastust. Suur maa-ala on istutusaladega oskuslikult hubaseks muudetud, peenrad kaunid ja hooldatud. Talu mõjub koduselt ja lihtsalt.

Talve talu Rätsepa külas. Komisjonile meeldis noore pere üüratu tahe ja töökus oma kodu rajamisel. Värviküllaste ampliõite rohkus on muljetavaldav ja lõi kõigil silmad särama. Talus on loodud kohti, mis soodustavad pere ja külaliste ühistegevust, väärtustatud olemasolevat ja looduskeskkonda. Noort aeda iseloomustab avarus, mis saavutatud lühikese aja ja suure vaevaga. Oli raske uskuda, et veel hiljuti kattis osa õuest võserik.

Laanejõe talu Kurena külas. Vana talukoht on korrastatud, aias on klassikalised talulilled oskuslikult sobitatud kaasaegsete ilutaimede ja okaspuudega. Igast hooldatud peenrast ning avanevast vaatest peegeldub pererahva armastus ja austus lahkunud vanaema alustatud töö vastu. Talus väärtustatakse pärandit, näiteks kasutatakse vana talu palke peenarde piiretena.

Takja tn 7 Tammiste külas. Pererahvas on kasutanud ära eriolukorda ja selle lühikese aja jooksul rajanud istutusalad, mis teevad silmad ette ka pikemate kogemustega rohenäppudele. Minimalistlik ning läbimõeldud haljastus pakub silmailu ja on loodud jagamaks rõõmu ka neile, kes tänavalt aeda kiikavad.

Ristiku tee 3 Tammiste külas. Aed tänab panustatud energia eest kauni muruvaiba, õiterohkuse ja ilusate vaadetega. Meeldivalt ja osavalt on kokku sobitatud ilu- ja tarbeaed. Loodud on paik, mis ehitakse talvel jõulumaaks. Pererahvas hooldab ka krundiga piirnevaid alasid.

Tihase 39 Sindi linnas. Aia ilu ja omapära hakkab silma juba värava tagant. Romantiline, retrohõnguline, hubane, kodune ja mitmekesine aed üllatab väikese krundi nutika kasutamisega – ära mahuvad armas aiamajake, kaunilt ehitud terrass, viljapuud, marjapõõsad, veesilm, tarbeaed koos kasvuhoonega ja isegi kanala. Eesaed jätab veidi eksootilise mulje, aeda iseloomustava märksõnana toodi välja „vintage".

Pääsusilma 5 Tammiste külas. Eesaed on kui sõõm värsket õhku. Rikkaliku taimede valikuga pakub see rõõmu nii liblikatele kui ka möödujatele. Taimede vaatlemine võtaks aega mitu tundi ning on lisaks silmailu pakkumisele ka hariv kogemus. Tagaaed on samuti teadlikult ja mitmekesiselt lahendatud, seal leidub nii marju ja vilju kui kõrrelisi ja lilli. Väga läbimõeldud ja põnev aed.

Vald premeerib iga kategooria võitjat 1000 euro ja majamärgiga. Iga kategooria võitja esitatakse järgmisel aastal Pärnu maakonna kauni kodu konkursile. Kui te ise pole nii julge, et enda aeda konkursile esitada, siis tunnustage tublisid naabreid. Loodame, et järgmisel aastal on osalejaid jällegi rohkem!

Pilte näeb siit. Piltide järjekord:

Raudsepa talu, Talve talu, Laanejõe talu, Takja 7 (Tammiste), Mustika 1 (Tammiste), Pääsusilma 5 (Tammiste), Ristiku tee 3 (Tammiste), Uuenassa tee 3 (Pulli küla), Tihase 39 (Sindi).

 

Kauni kodu konkursi tulemused 2020

Selle suve alguses toimus teist korda valla heakorrakonkurss, kus osales kuus kandidaati kolmes kategoorias. Kandidaadid said esitada end konkursile ise, kuid seda said teha ka teised omaniku nõusolekul. Konkursi hindamiskomisjon hindas muu hulgas kinnistu kujundust, hoonete ja väikevormide sobivust ümbritseva keskkonnaga, üldist heakorda, stiilsust, haljastust, dekoratiivelemente, originaalsust, uuenduslikkust, leidlikkust, ühistegevust soodustavaid tegutsemisvõimalusi ja koha omapärast tulenevate võimaluste kasutamist.

Eramajade hindamisel on vaja märgata just selle pere lahendusi ja loovust, kortermajade hindamine on aga hoopis teine lugu. Kortermajades elab rohkem inimesi, kellega on vaja saavutada üksmeel uuenduste ja parandustööde läbiviimiseks. Tunnustame kõiki neid korteriühistute esimehi ja aktiivseid inimesi, kes on aidanud kaasa ning parandanud oma kortermajade ümbrust, välimust, ühistegevusi ja sellesse ühtselt panustanud. Nii sel aastal kui eelmisel aastal osalenud kortermajad väitsid kõik nagu ühest suust, et protsess on pikk ja võtab väga kaua aega. Täname ja tunnustame teid, sest ilma aktiivsete eestvedajateta ei oleks ka arenguid linna, aleviku ja külapildis. 

Komisjonil on rõõm teatada, et tulemused on järgmised:

Eramu tiheasustuses

 1. Sinilille tn 1C, Tammiste küla
 2. Jõhvika tn 5, Tammiste küla
 3. Orava tn 26A, Jõesuu küla

Korterelamu

 1. Kooli tn 7, Are alevik
 2. Koolitee 19, Selja küla

Komisjon otsustas sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektide kategoorias auhinda mitte välja anda, kuid tunnustab ainsat kandidaati Uida talu farmi Tabria külas.

Talumajapidamiste või pereelamute hajaasustuse kategoorias jäi sel aastal auhind välja andmata, sest ei olnud ühtegi kandidaati.

„Selle aasta kandidaatide saavutused ja lahendused olid kõik väga läbi mõeldud, töökad, kaunid ja on suur rõõm ja au neid tunnustada," ütleb komisjoni esimees Signe Rõngas ning avaldab sarnaselt eelmisele aastale lootust, et ehk järgmisel aastal on rohkem osalejaid.

Sinilille tänav 1C, Tammiste külas saavutas esikoha oma põneva, kauni ja mitmekesise aiakujundusega. Oli väga tore kuulda ja näha, kuidas suures aias oli arvestatud nii koha eripäradega, laste sportlike tegevuste kui ka ilusate aiavormidega. Suures aias oli avastada palju erinevaid puid, põõsaid ja haljastuselemente, mis kõik olid leidnud endale perenaise käe läbi täpselt õige asukoha. Ei puudunud ka väike köögiviljaaed, peenrad ja haljastus olid lahendatud stiilselt ning praktiliselt. Aastatepikkune töö oli näha ning väärt üksmeelset komisjoni poolt antud esikohta. 

 

Jõhvika tänav 5 Tammiste külas oli lähenetud vastloodud aias väga minimalistlikult ja loodusesõbralikult. Mändide all olevas hubases hoovis oli jäetud avaralt ruumi nautida suurt muruala, metsikuid mustikaid ning samas ka hiiglaslikku stiilset multšipeenart, kuhu perenaise sõnul on tulevikus plaanis istutada veel palju taimi. Omanikud on ise alles üsna vähe aega selles asukohas elanud, kuid selle lühikese ajaga saavutanud oma käekirja järgi keskkonda sobituva aia kontseptsiooni.

 

Orava tänav 26A, Jõesuu külas oli komisjoni liikmetele juba tuttav, sest eelmisel aastal kandideeriti ettevõtluse kategoorias. Sel aastal näitasid omanikud looduslikult kaunis kohas asuvat eramaja, kus käib ka vilgas loodusturistide majutamine. Omanike sõnul on nad üritanud säilitada võimalikult autentset looduslikku keskkonda. Seda näitab ka jõeäär ja haljastus aias, mis ei ole „üle kujundatud". Looduskaunis koht on hästi sobitatud külatänava ja õuealaga. Midagi ei ole liiga palju ning midagi ei jää ka puudu. Omanike sõnul naudivad ka turistid just looduslähedust ja jõe võimalusi.

 

Korterelamute kategoorias võitis komisjoni südame Kooli tänav 7, Are alevikus asuv 8 korteriga ridaelamuboks, kus oli näha ühist tegutsemist ja eesmärki. Ühiselt on pingutatud, et saada maja välisfassaad soojustatud, küttesüsteemi ühtemoodi lahendatud. Maja korrastamiseks on veelgi plaane - remontida trepid, parandada teed. Ühiselt aja veetmiseks on ka olemas lõkkeplats ja grillnurk ning kõige märkimisväärsem on maja tagune ühine kiviktaimla ja aiamaa, kus iga korter on leidnud endale sobiva agronoomilise väljakutse. Üks suur maalapp on võrdselt jaotatud kõikide korterite vahel aiamaadeks. Iga maalapi kasutaja otsustab ise, kas hooldab muru või kasvatab aiasaadusi. Kogu ala on kaunilt hoolitsetud ja hoitud armastusega. Lisaks oli iga boksi juures privaatne väike hooviala.

 

Koolitee tänav 19, Selja külas on teistele sarnastele majadele eeskujuks, elanikud on saavutanud ühise meele ning vahetanud ära maja fassaadi, mis paistab juba kaugelt silma. Suure töö vili väärib tunnustust! Lisaks hakkas silma ühine muruala ja mänguväljak õuealal ja parandatud parkimisplats.

 

Täname ka Uida talu farmi Tabria külas, kes tegeleb piima tootmisega. Tootmishoone on puhas, korrektne, ümbrus on korrastatud ning eeskujuks ka teistele.

 

Konkursil väljavalitud kinnistuid autasustatakse valla sünnipäeva pidulikul tähistamisel. Iga kategooria võitjale väljastatakse hoonele kinnitatav konkursi toimumise aastaga tähistatud majamärk. Täname kõiki, kes avasid oma koduaiad ja näitasid oma pühendunud töö vilju, kõik see on osa meie kultuurist ja väärib tunnustamist! Palju õnne!

Vaata fotogaleriid SIIT! 

2019. aasta valla kauni kodu konkursi võitjad on selgunud

5.01.21

Esmakordselt uues vallas toimunud heakorrakonkursil „Kaunis kodu" võistles kokku 15 kandidaati neljas kategoorias. Konkursi viieliikmeline hindamiskomisjon hindas muu hulgas kinnistu kujundust, hoonete ja väikevormide sobivust ümbritseva keskkonnaga, üldist heakorda, stiilsust, haljastust, dekoratiivelemente, originaalsust, uuenduslikkust, leidlikkust, ühistegevust soodustavaid tegutsemisvõimalusi ja koha omapärast tulenevate võimaluste kasutamist. Võitjad on:

pereelamud tiheasustuses (7 kandidaati)

 1. Auli tänav 3, Sindi linn;
 2. Kuuse tn 1, Tammiste küla;
 3. Kummeli 1b-2, Tammiste küla;

talumajapidamised või pereelamud hajaasustuses (3 kandidaati)

 1. Tahkuse-Madise, Piistaoja küla;
 2. Lumera, Tohera küla;
 3. Uru, Murru küla;

sotsiaal-, äri- ja tootmisobjektid (2 kandidaati)

 1. Madise-Uuetoa ehk Uueda turismitalu, Nurme küla;
 2. Villa River Rose, Jõesuu küla;

korterelamud (3 kandidaati)

 1. Peoleo tn 1, Sauga alevik;
 2. Hirvela tn 8, Sauga alevik;
 3. Keskuse põik 3, Jõesuu küla.

„Esimese konkursiga võib jääda väga rahule, igas kategoorias oli tugevaid kandidaate ja igaüks oli väga omanäoline," kirjeldas positiivseid emotsioone komisjoni esimees abivallavanem Signe Rõngas ja avaldas lootust, et järgmisel aastal on konkursil osalejaid rohkem.

Konkursil väljavalitud kinnistuid autasustatakse valla sünnipäeva pidulikul tähistamisel. Iga kategooria võitjale väljastatakse hoonele kinnitatav konkursi toimumise aastaga tähistatud majamärk.

Täname kõiki, kes avasid oma koduaiad ja näitasid oma pühendunud töö vilju, kõik see on osa meie kultuurist ja väärib tunnustamist!

Vaata pilte kaunitest kodudest valla kodulehe pildigaleriist.
Loe pikemat lugu Tori Valla Teataja augustinumbrist.