Sauga avatud noortekeskus sai Eesti aasta noortekeskuse tiitli

Haridus- ja teadusministeeriumi ning haridus- ja noorteameti tunnustussündmusel "Noorte heaks tänu" nimetati Sauga avatud noortekeskus Eesti aasta noortekeskuseks.

Sauga noortekeskuse juhataja Reelika Rüütli leiab, et nende tugevus on avatus, mitmekülgsus, uuenduslikkus ja koostöö: „Me teeme esialgu võimatuna näivad ideed teoks. Võimatuid ideid polegi, on loovad lahendused." Kõige olulisem on tema arvates hea meeskonnatöö ja oskus leida üles inimesed, kes jagavad rõõmuga oma teadmisi ja oskusi. Noortekeskuses tegutseb koguni 14 huviringi – kõik tasuta, ja piirangutevabal ajal on kogu maja noortega täidetud. Kõige rohkem köidavad noori kokandus, keraamika, 3D disain ja endiselt ka noortekeskuse loomisest peale järjepidevalt käigus olnud DJ-ring. Noortele meeldib midagi ise valmis teha ja nii oli väga menukas sügisesel koolivaheajal toimunud laager, kus meisterdati vanadest raamatutest taaskasutusmööblit. Traditsioonilistest sündmustest oodatakse enim lastekaitsepäeva, kus tantsu- ja pilliringi noored saavad näidata, mida on aasta jooksul õppinud. Populaarne on ka suvelõpu välikino ja sügispimeduse ajal korraldatav õuduste maja, mis toob kohale sadakond huvilist.

Tori valla noortepäeva ja valla õpilasmaleva korraldamiselgi on Sauga noortekeskusel suur roll. Lisaks kohalikule tasandile panustab noortekeskus aktiivselt ka maakondlikul ja riiklikul tasandil, üle 15-aastased noored on kaasatud kahte rahvusvahelisse Erasmus+ projekti (neist oli pikemalt juttu valla lehe detsembrinumbris).

„Nad on tunnustuse igati ära teeninud, neil on alati lennukad mõtted, noortekeskuses pakutavad võimalused ja tehnoloogia täienevad pidevalt," iseloomustab Sauga noortekeskust valla noorsootöö nõunik Erika Nõmm. Juba praegu saab noortekeskuse IT-laboris tutvust teha näiteks drooni lennutamise, 3D-printimise ja virtuaalreaalsuse prillidega. „Üks meie eesmärk ongi pakkuda noortele innovaatilisi tegevusi kodu lähedal," selgitab Rüütli. „See tähendab, et tuleb kuulata – mida räägivad noored, meie oma maja inimesed ja ringijuhendajad, olla kursis, mis on parajasti ühiskonnas uudne." Ka piirangute tingimustes leitakse võimalus noori kaasata ja huviringe korraldada, kas veebikeskkonnas või välitingimustes.

„Oleme Sauga noortekeskuse naiskonna üle uhked ja tänulikud nende panuse üle valla noorsootöösse!" sõnab Erika Nõmm.

Noortevaldkonna tegijaid tunnustab haridus- ja teadusministeerium koostöös haridus- ja noorteametiga juba 15. aastat ning selle eesmärk on esile tõsta noorsootöösse panustanud, valdkonda edendanud inimesi, ettevõtteid ja organisatsioone ning silmapaistvamaid ja olulisemaid algatusi.