Eesti Pangaliit hoiatab: ettevaatust, petukõned!

Peaaegu iga päev langeb Eestis keegi finantspettuse ohvriks. Meeldiva ja professionaalse jutuga petturid kavaldavad inimestelt raha välja nii telefoni teel kui internetis.
Kindlad ohumärgid:
  • Keegi, kes esineb telefonis pangatöötajana, küsib sinu pangakaardi andmeid või ligipääsu pangakontole. Pea meeles, päris pangatöötaja ei küsi kunagi selliseid asju!
  • Veenva ja sorava jutuga tundmatu pakub sulle telefoni teel või internetis fantastilist võimalust oma raha kasvatamiseks. Võid kindel olla, et kui mistahes pakkumine kõlab liiga hästi, et tõsi olla, siis see ei olegi tõsi.
  • Helistaja telefoninumbrist jääb mulje, et ta helistab välismaalt. Selle eesmärk on mõjuda tähtsamalt ja varjata oma tegelikku asukohta.
  • Sind juhatatakse veebilehele, mis „tõestab" investeeringu kasulikkust – kõik näeb välja „nagu päris".
  • Helistaja sõnul peab otsustama kohe, kuna muidu investeerimisvõimalus kaob.
  • Helistaja palub või lausa käsib kogu tegevust lähedaste eest salajas hoida, ettekäändel, et tegu on eksklusiivse ja personaalse pakkumisega.
  • Kui suhtlete internetis, palutakse sul oma arvutiekraani jagada või mõni programm alla laadida (nt AnyDest või TeamViewer). Tegelikult annab see petturile võimaluse sinu arvuti distantsilt enda kontrolli alla saada.
Kui kahtlustad, et oled võimalikule petturile raha üle kandnud või oma pangakonto või -kaardi andmeid jaganud, teavita sellest kohe oma panka ja võta ühendust politseiga numbril 112.

Loe lähemalt https://eiaitah.ee/