Sindi muuseumil on uus juht

Sindi muuseumi uus juhataja on alates 1. septembrist Aita Puust, kes on varasemalt 40 aastat töötanud Tori raamatukogus. „Juba täna registreerisin ühe ekskursiooni," ütleb Aita uhkelt, kes on loo tegemise ajaks vaid teist päeva tööl.

Kuigi Aita ei ole hariduselt ajaloolane, on tema taust siiski valdkonnaga seotud. Nimelt on ta tegelenud väga pikalt Tori koduloo uurimise, populariseerimise ja digiteerimisega. Ta on korraldanud neljal aastal Tori piirkonna teemalist kohalikku mälumängu, teiste asutustega ühiselt koostanud õppematerjali „Kodulooline töövihik Tori põhikooli 1. kooliastme õpilasele" ning viinud läbi loendamatul hulgal ekskursioone erinevatele gruppidele, tutvustades Tori rikkalikku ajalugu ja alevikku. Tori raamatukogugi on ajalooliselt Aitaga seotud, selle asutas tema vanaisa vanaisa.

Küsimusele, miks otsustas naine sellise muutuse ette võtta vastab ta inimlikult: "Olin eelmises töökohas juba nii kaua, et tuli müür ette ja tuul hakkas vastu puhuma." Ta ja lisab, et kandideerimisele utsitasid ka sõbrannad. „Nüüd on au mul siin seda kohta täita," kirjeldab Aita, et konkursi võitmist ei pidanud ta tõenäoliseks.

Uuele juhile annab väga palju juurde Tori ajaloo läbi ja lõhki tundmine. Aita sõnul paelub teda väga ka Sindi linna ajalugu, mis on peamiselt seotud tööstuse, paisu ja kooliga. „Sindi ja Tori ei ole teineteisest väga kaugel, kokkupuutepunkte on palju, ka kihelkond ja jõekallas on üks."

Koos Aitaga jätkab Sindi muuseumis ka Kiki Pärnpuu, kes on seal juba 5 aastat töötanud. Varasemalt on Kiki töötanud ka loomaarstina, kuid kõik, kes on Kiki ekskursioone või lugusid kuulanud, teavad, et tema tõeline tugevus on see, millega ta hetkel tegeleb. Naise enda sõnul just see teda ka huvitab. Näiteks valis ta juba ülikooli ajal enda lõputöö teemaks „Eesti Vabariigi aegsed naisveterinaarid". Lisaks on ajaloopisik talle juba kodust ja vanematelt kaasa antud. Aprillist septembrini korraldas tema muuseumi tööd ning on Aitale suureks abiks ja toeks.

Uue juhina ei ole Aital plaanis muuseumi toimimises midagi kardinaalselt ja kiiresti muuta. „Nägemus tekib siis, kui lugu selgeks saab. Väärtustan vana ja proovin seda kõigepealt," lisab Aita. Sindi muuseumi traditsioonilist ajalooklubi on plaanis jätkata ning uuest kokkusaamisest teavitatakse asjaosalisi ja uusi huvilisi peagi.

Uus muuseumi juht lisab: „Ajaloomuuseumis on kõige olulisem lugu, mille sisse kuulajad saavad minna. See teeb kogu ajaloo huvitavaks. Olete oodatud igast valla ja maakonna nurgast meile ja Tori muuseumile külla!"

Fotol vasakult: Kiki Pärnpuu ja Aita Puust Sindi muuseumis.

NB! Juba 14. septembril ootab Sindi muuseum kõiki huvilisi endale külla alates kell 11, et avada pidulikult Sindi töölisnoorte keskkooli lammutamise käigus leitud ajakapsli.