Tori ja Sindi muuseumi jõulu- ja näärimeenutused

Killuke pärandkultuuri Sindi Muuseumis – jõulukroon.

Esimesed teated õlgedega ruumi kaunistamisest pärinevad esivanemate kombest lõikuse algul esimene peotäis kimpu siduda ja kodus aukohale seada, et sellega õnnistada viljatagavara. Sellest ongi alguse saanud õlgehistöö. Erinevaid õlest kaunistusi on valmistanud eestlased, soomlased, venelased, taanlased, lätlased, leedulased, poolakad, tšehhid ja slovakid.

Laekroon pole ainult jõulupidude dekoratsioon, vaid igal tähtpäeval on oma eriline kujundus. Legendi kohaselt kaitseb kroon kodu halbade vaimude eest. Pärast pühi kroon põletati, sest kardeti halbade vaimude pugemist krooni sisse  ajapikku. Hea märk oli krooni pöörlemine, halb enne aga paigal püsimine.

Silvia Pärna poolt valmistatud ja Sindi Muuseumile kingitud jõulukroon, mis lakke riputatuna tasa pöörleb, on oma maheda kuldse läikega jätkuvalt kauniks pilgupüüdjaks ja ühtlasi meenutab meile igal jõulukuul kuldsete käte ja sooja südamega inimest ja käsitöömeistrit Silvia Pärna!

Koduvalla ja – linna rahvale soovin Sindi Muuseumi ja ajalooklubi nimel lähenevateks pühadeks soojust silmadesse ja rõõmu südamesse, uueks aastaks aga edu ja kordaminekuid!

Heidi Vellend, Sindi Muuseumi juhataja

Fotol Silvia Pärna laekaunistus. Foto autor: Urmas Saard

Väike jõulumeenutus Tori muuseumi arhiivist

Järgmisel aastal möödub August Pulsti - Tori muuseumi, esimese kihelkonnamuuseumi asutaja - sünnist 130 aastat. Temast on muidugi väga palju rääkida, väike pilguheit sellest, kes ta oli:

• vanavara koguja
  • muuseumide asutaja
  • kodu – uurija
  • maalikunstnik
  • pärimusmuusika austaja
  • näitemängude kirjutaja
  • luuletaja
  • skulptor
  • õnnitluskõnede ja järelhüüete kirjutaja
  • veinigurmaan
  • aiandushuviline

Fotodel on kajastatud Tori muuseumiühingu ringreis aastast 1936, kus muuhulgas tutvustati jõulu-näärikombeid.

Kaunist jõuluaega kõigile!

Lea Puust, Tori muuseumi juhataja