« Tagasi

Tubli ja tegus vallakodanik Helju Rohtsalu

Konkursi „Aastad täis sära ja väärikust 2018" nominent kategoorias „Eakalt kogukonnale"  Helju Rohtsalu (s.1942) Tori vald, Muraka küla, Naisseltsing Lained juht ja koordinaator.

Helju Rohtsalu on põline pärnumaalane, sündinud Vändra vallas, elanud ja töötanud nii Vändra kui Tori vallas ning praegune elukoht on tal Muraka külas. Helju on hariduselt pedagoog, õpetanud ajalugu ning olnud huvi- ja kodulootöö algataja ning õpetaja.

14 aastat tagasi moodustus Helju juhtimisel Tori naisseltsing Lained, kes koondab enda ümber keskealised prouad, kellele on oluline aktiivne eluhoiak ning kogukonna hea käekäik.

Helju on ise kirjutanud, et esimesel kogunemisel oli naisseltsingus kuus naist kohal ning muu hulgas ka seda, et naisseltsing väärtustab  perekonda. Samuti meisterdab seltsing tema sõnul juba 12 aastat vastsündinud vallakodanikele  mälestuskotikesi kodukohast, kuhu on tikitud nimi  „Tori" ja hobuseraud.

Naisseltsing osaleb ka Olustvere moosimessil ja selle eeskujul toimub Toris juba mitmendat sügist  „Tori hoidiste minimess". Väikesest oma valla messist on kujunenud juba üle maakonna tunnustatud sündmus. Helju Rohtsalu juhib Tori naisseltsing Lained tegevust selle asutamisest alates ja on loonud põneva ning toimiva miniorganisatsiooni. 14 tegutsemisaastaga on „Lained" liikunud oma siseringist välja, toetamaks kogukonna huvisid ning osutamaks valupunktidele.

Seltsi liikmetele on olulised pereväärtused ja  kohaliku kogukonna jätkusuutlikkus. Nad toetavad ja teostavad erinevaid algatusi ning on esindatud igal kogukonna üritusel kas korraldajana või töötubades. Eriti oluliseks on saanud Elvy Kalepi isiku tutvustamine ning tema mälestuse jäädvustamine.

Elvy Kalep oli esimene eesti soost kutseline naislendur. Tema kirev elukäik on alguse saanud omaaegsest Taali vallast nüüdsel Tori valla territooriumil. Kalepit on tutvustatud mitmel teemaõhtul ja perepäeval. Kuna Kalep oli väga mitmekülgne ning andeks persoon, on esitletud üritustel tema erinevaid andeid ja elukutseid, näiteks kunstnik, kirjanik, õpetaja.

Sel suvel avati Tori Sotsiaalmaja ees Elvy Kalepi mälestuse jäädvustamiseks pink. Pingi soetamiseks koguti annetusi ja müüdi loteriid, mille võitudeks käsitööesemed. Kõige sellega tegeles Helju Rohtsalu koos naisseltsingu liikmetega.

Helju Rohtsalu viib virisemata ja väärikalt lõpuni iga algatuse, oskab koondada enda ümber tegusad abilised. Heljul on kaunis kodu ja kaks hakkajat poega ning palju lapselapsi.

Esitajad:

Ave Aaslaid, Tori Sotsiaalmaja juhataja

Aita Puust, Tori Raamatukogu juhataja

Fotol Helju Elvy Kalepi mälestuspingi avamisel. Autor: Ülo Soomets