21. juunil peetakse Pärnu jõe päeva ka Tori vallas

Rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakond korraldab jõeäärsete omavalitsuste, seotud ametiasutuste ja erinevate huvigruppide esindajatele Pärnu jõe päeva 21. juunil, mil külastatakse Pärnust Torini jõeäärseid arendusi.

Päeva mõte on tutvuda jõeäärsete olulisemate paikadega ning arutleda jõe kasutamise tänapäeva ja tuleviku üle. Alustatakse Pärnust, kus räägitakse muulidest, kruiisisadamast, rannaalast, jahtklubist, sõudestaadionist ning kunstisadamast. Seejärel ka Rail Balticu reisijaamast ning võimalikest jõe arendustest.

Edasi liigutakse Paikusele kiviaja külla ning tutvutakse Reiu jõe suudme arendusega. Sindis tutvustab vallaarhitekt Kristjan Kullerkan Sindi linna keskuse kontseptsiooni, tööstuspärandit ning väliujulast Sindi paisu.

Päeva teine pool toimub Tori alevikus, pöörates tähelepanu kirikule, Tori põrgule ja hobusekasvandusele. Tori Rahvamajas tutvustab AS Maves Pärnu jõe kasutusvõimaluste uuringu esialgseid tulemusi. "Uuring seondub eelkõige Pärnu jõe kasutamise võimaluste väga suurte muutusega pärast Sindi paisu lammutamist.  Uuring on üheks sisendiks Pärnu jõeäärsete omavalitsuste üldplaneeringute koostamisel," tutvustab uuringu eesmärki päeva korraldaja Raine Viitas Rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna Pärnu talituse ruumilise planeerimise peaspetsialist. Tema sõnul avaldatakse ametlikud uuringu tulemused lähitulevikus.

Jõgi on olnud ajalooliselt ja on ka tänapäeval Tori valla inimestele ja ettevõtjatele väga tähtis ning on oma paljude lisajõgedega ühtpidi kogukondade lahutaja aga teistpidi tohutute võimaluste pakkuja. „Vajame ühendusteks sildasid, neid on vallas vähe ja enamus neist kehvas olukorras," kommenteerib Tori abivallavanem Signe Rõngas ja lisab, et juba ajalooliselt on inimesed valinud oma elukohaks veekogude äärsed alad, näiteks Pulli asulakoht. „Tänapäeval annab jõgi inimestele kaunid loodusvaated ja võimaluse tegeleda ajalooliste talukohtade säilitamisega ning veega seotud hobidega," samuti toob Rõngas välja, et turismiettevõtlusele annab jõgi tohutud võimalused ning Sindi vabrik sai ka jõe tõttu just siia loodud ning on oluline ka tänastele tekstiiliettevõtjatele Sindis.

„Kogu jõgikonna jaoks on väga oluline hetkel käimasolev Sindi paisu lammutamise projekt. Tee ülesvoolu on kaladele kudemiseks avatud olnud sellest kevadest," Rõngas lisab, et tegu on Euroopa mõistes väga suure mõjuga projektiga.

Vaata 17. juunil filmitud videot Sindi paisult siit!

Pildid Keskkonnaagentuurist.