Tunnustused 2023

Volikogu kinnitas 20. oktoobri istungil valla aukodanikud ja aasta tegijad. Tori valla aukodaniku tiitli said Vilja Alamaa ja Argo Juske, aasta tegija nimetuse pälvis Mariann Pärnoja.

Vilja Alamaa nime teavad Are piirkonnas kõik, ta on olnud kohalikus elus kaasa rääkimisel aktiivne juba kümneid aastaid. Vilja on olnud vallavolikogu liige nii enne kui pärast haldusreformi ning osaleb praeguse volikogu kultuurikomisjonis.

Vilja on tegutsenud vabatahtlikuna ning alates 2013. aastast on ta ka Are piirkonna kultuurielu hing. Are huvikeskusesse sisse astudes tunneb iga külaline, et ta on sinna väga oodatud, seejuures pole vahet, kas tulija on täiskasvanu või koolijüts. Kõiki tervitatakse rõõmsalt nimepidi ja kõigi jaoks leitakse aega.

Peale kultuurireformi ulatub Vilja entusiasm Are piirkonnast kaugemalegi – tema eestvedamisel on elavnenud Tammiste, Eametsa ja Kilksama kogukonnad ning kultuurielu. Kõige selle kõrvalt leiab Vilja aega kaasa lüüa mittetulundusühingutes Hoolivad Südamed ja Are Sõbrad ning valla heakorrakonkursside žürii töös.

„Nii uhke tunne on kuuluda meie aukodanike seltskonda," sõnas Vilja. Ta tunnistas, et kui volikogu esimees teda telefonitsi õnnitles, oli üllatus ja imestus suur. „Mulle on sestpeale nii palju õnnesoove ja häid sõnu öeldud, et lõpuks hakkasin uskuma ja aru saama, et minu tööd on hinnatud ja vajatud," lisas Vilja. „Armastan oma kodukanti ja püüan teha nii, et siin oleks kõigil vahva ja tore olla."

Argo Juske on olnud aastaid Tori rahvamaja juhataja. Tänu temale ulatub Tori rahvamaja vana magasiaida ruumidest palju kaugemale – näiteks rappa, põrgusse, parki, kirikusse, muuseumisse ja puukuuri. Peale kultuurireformi said tema eestvedamisel uue kuue nii Sindi linna sünnipäev kui mitmed teised Sindi sündmused, näiteks filmiööd ja muinastulede ööd. Argol on hea silm erinevate esinemispaikade leidmisel ja kasutuselevõtmisel. Tori valla kultuurikeskuse kultuurikorraldaja töö kõrvalt tegeleb Argo ka ruumide dekoreerimisega. Tema kujundatud ruumid on saanud omamoodi kaubamärgiks kogu Tori valla sündmustele, kuid tuntust on ta sellega kogunud märksa kaugemalgi. Argo ideede ühiseks jooneks nii sündmuste korraldamisel kui ruumide dekoreerimisel on piiride puudumine ja eripäraste lahenduste leidmine. Argo tegutsemise mitmepalgelisust ja loomingut on jätkunud kõigisse piirkondadesse ja väga erinevatele sündmustele.

Paljud inimesed nii Eestist kui kaugemalt on tunnustanud Tori miljööd ja kohalike koostegemise aktiivsust. Suuresti on see Argo teene. Tema tegevus on kaasa aidanud Tori valla positiivse maine kujundamisele ja toonud vallale tuntust. „Tore, kui märgatakse ja tunnustatakse," sõnas Argo. Temalegi tuli volikogu esimehe õnnitluskõne üllatusena. „Vapimärk on meil ilus!" jätkus tal kiidusõnu ka valla kõrgeimale autasule.

Mariann Pärnoja on 12. augustil Toris peetud Tori valla tantsupeo Põrgu Wärk lavastaja. Tantsupidu tõi kokku ligi 300 tantsijat nii Tori vallast kui kaugemalt ning oli suur õnnestumine. Pidu jutustas legendidest, lugudest ja pajatustest, mis on Tori kandi ajalooga seotud. Marianni panus on seda märkimisväärsem, et see oli tema kui lavastaja jaoks esimene nii suur välipidu – ühtseks tervikuks tuli seada 21 tantsunumbrit koos vahepalade ja üleminekutega. Publiku kiituse pälvis elava muusika kasutamine. Lisaks oli Marianni jaoks märgiline, et esimest korda jõudis suurele lavale tema enda loodud tants.

 

Vallavalitsus nimetas Tori valla aasta sportlaseks Reinhard Rebase, aasta spordiedendajaks jalgpalliklubi Vändra Vaprus, aasta sotsiaalvaldkonna edendajaks Anu Eisenschmidti ja aasta nooreks Siim-Rasmus Lindau.

Reinhard Rebane on noor andekas klassikalise jõutõstmise sportlane, kes on näidanud suurepäraseid tulemusi nii Eestis kui ka välismaal toimunud tiitlivõistlustel. Daigo Poweri klubi esindava jõumehe nimel on mitu Eesti rekordit, Euroopa meistrivõistlustelt on tal ette näidata hõbe- ning maailmameistrivõistlustelt pronksmedal.

Veebruaris toimunud Eesti noorte, juunioride ja seenioride meistrivõistlustel püstitas Reinhard noormeeste kehakaalus kuni 120 kg kolm Eesti rekordit ning võitis kuldmedali noorte absoluutarvestuses. Septembris esindas Reinhard Eestit Rumeenias klassikalise jõutõstmise maailmameistrivõistlustel. Ta võistles kategoorias sub junior men kehakaalus kuni 120 kg. Tulemuseks oli kolm medalit: pronks ja kaks hõbedat. Jõutõmbes püstitas Reinhard maailmarekordi, mis paraku püsis vaid 45 sekundit. Reinhardi alade kogusumma tõi talle kokkuvõttes kolmanda koha. Nendel maailmameistrivõistlustel saavutatud tulemused olid kõigil aladel – kükk, lamades surumine, jõutõmme ja kogusumma – ühtlasi ka selle kategooria uued Eesti rekordid.

Jalgpalliklubi Vändra Vaprus on korraldanud jalgpallitreeninguid Tori põhikoolis alates 2010. aastast ja Tori lasteaias 2015. aastast. Treeningud toimuvad koolis kolm korda nädalas kahes treeningrühmas ja lasteaias üks kord nädalas. Lisaks regulaarsele treeningtegevusele osaletakse aktiivselt mitmesugustel turniiridel ja Eesti jalgpalliliidu liigamängudel. Kord aastas korraldab klubi Tori võimlas Pärnumaa lasteaedade jalgpalliturniiri, kus on väga palju osavõtjaid.

Aastate jooksul on klubi liikmetest kasvanud välja mitu põlvkonda tublisid, sportlikke ja aktiivse ellusuhtumisega noori. Mõned andekamad on end võidelnud Eesti koondise ridadesse või valinud treeneri elukutse. Tori treeninguid juhendav Kevin Künnapas on samuti välja kasvanud klubi seest. Lisaks on ka Tori Põrguliste vutitiim suuresti kokku pandud Vändra Vapruses alustanud mängijatest. Klubi on andnud suure panuse noorte liikumisharjumuste kujundamisel.

Anu Eisenschmidt töötab Sindi sotsiaaltöökeskuse juhatajana 2021. aastast. Ta on energiline, leidlik ja pulbitseb uudsetest ideedest. Anu juhtida on personal, kes aitab raskustes inimestel igapäevatoimetustega hakkama saada.

Anu on nõudlik ja seisab hea selle eest, et iseseisvat hakkamasaamist toetavad teenused oleksid Tori vallas osutatud kvaliteetselt ning iga teenusesaaja erivajadust arvestavalt.

Koduteenuste kujundamine eakatele, sotsiaaleluruumi vajavate isikute toetamine, psüühiliste erivajadustega inimestele abimeetmete leidmine ja sooja toidu tagamine abivajajatele on ainult väike osa tema igapäevatööst sotsiaaltöömaastikul.

Anu on juhataja, sotsiaaltöötaja, tegevusjuhendaja ja tugiisik ühes isikus. Sindi Sotsiaaltöökeskus on Anu juhtimise all säilitanud oma varasemad traditsioonid, kuid samas on hoogustunud koostöö põnevate inimeste ja asutustega. Toimunud on mitmesugused töö- ja õpitoad ning võõrustatud on külalisi kaugetest riikidest.

Siim-Rasmus Lindau on 17aastane Sindi linna noor, kes õpib Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumis. Tema loomingulisus, aktiivsus ja ettevõtlikkus on eeskujuks paljudele Sindi noortele. Siim-Rasmus on tihedalt seotud Sindi noortekeskusega. Ta kuulub noorteaktiivi koosseisu ning on projektide ja ürituste algataja. Ta on osalenud noortekeskuse vägivallaennetuse programmis ning jaganud sealt saadud kogemusi nii teistele Tori valla noortele kui ka rahvusvahelisel noortefoorumil Vilniuses. Noorte igakülgse heaolu nimel on Siim-Rasmus alati olnud valmis noortekeskuse tegemistesse panustama, et muuta sealne keskkond ja võimalused teistele kättesaadavamaks ja põnevamaks.

Oma loomingulisust rakendab Siim-Rasmus filmikunstis, tegeledes nii näitlemise, operaatoritöö kui monteerimisega. Siim-Rasmuse eestvedamisel ja osalusel esitas Sindi noortekeskus eelmisel kevadel Pärnu noorte filmifestivalile kolm lühifilmi. Kaks filmi jõudis kümne parema sekka ning üks neist pälvis peapreemia ja valiti PÖFFi filmifestivali kavasse. Siim-Rasmus on aastaid laulnud noortekooris, samuti tegeleb ta kettagolfi ja võrkpalliga.

Aasta haridustöötaja tiitli  pälvis neli õpetajat: Tiina Tominga-Ergezinger, Kärt Pähkel, Krislin Järvelaine ja Kait Kallau.

Tiina Tominga-Ergezinger on töötanud Tori põhikoolis klassiõpetajana kaheksa aastat. Tiina on loonud õpikeskkonna, kus hästi õppimine on auasi. Nii on ka andekad lapsed altid ja püüdlikud end arendama ning vajadusel lisatööd tegema. Õpetaja juhendatud õpilaste uurimistööd on tihti tunnustatud. Näiteks pälvis Tiina juhendatud töö „Urumarja kooli ajalugu" Juta Musta nimelise preemia.

Tiinal on oskus märgata ning teha mitmekülgset koostööd. Kolleegid hindavad kõrgelt tema rõõmsat olekut, lahkust ja meeskonnatunnetust. Lapsevanemad ütlevad, et ta on soe ja avatud. Oma rahuliku ja kindla meelega oskab ta vanemaid juhendada, kuidas last kõige paremini õppimises toetada. Õpetaja ise peab oluliseks laste omavastutust ja hindab kõrgelt kolleegide toetust.

Kärt Pähkel on Are koolis töötanud neli aastat. Selle lühikese ajaga on Kärt suutnud koolis väga palju ära teha. Näiteks juhib ta kiusamisvastast programmi (KIVA). Sotsiaalpedagoogina on ta koolis välja töötanud märkamise ning reageerimise süsteemi juhtumite koheseks ja turvaliseks lahendamiseks. Õpilaste seas tehtud küsitlused näitavad aasta aastalt kiusamisjuhtude vähenemist. Kärt on suutnud kiusamise märkamise olulisust ja teadlikkust tõsta nii õpilaste, lastevanemate kui kolleegide hulgas.

Lisaks sotsiaalpedagoogi tööle on Kärt ka kooli suurima õpilaste arvuga klassi klassijuhataja. Oma tööd tehes on ta innustav ja motiveeriv, kuid samas järjekindel, konkreetne ja toetav. Kolleegid, lapsevanemad ja õpilased hindavad Kärdi tööd kõrgelt.

Krislin Järvelaine on lasteaia liikumisõpetajana Tammiste lasteaed-algkoolis Tervist Edendava Lasteaia meeskonna eestvedaja, eeskuju, ideede autor ja tegevuste läbiviija. Tema algatusel on lasteaed-algkoolis valminud liikuma kutsuv siserada, kus lapsed ja personal lõbusalt liikuda saavad. Samuti korraldab ta tervisekuu ja liikluspäeva tegevusi, millest on vaimustuses nii kolleegid, lapsed kui vanemad. Krislin on hooliv, vastutulelik, rõõmsameelne, teisi innustav.

Lisaks õpetajatööle suudab Krislin liikumispisikuga nakatada ka kolleege, kaasates neid erinevatele spordiüritustele, näiteks utsitab ta neid osalema Jüri Jaansoni Kahe silla jooksus.

Kait Kallau töötab Sindi muusikakoolis juba üle kümne aasta kitarri-, trummi- ja bändiõpetajana. Sindi muusikakooli õpilastes on Kait äratanud nii suure huvi muusika vastu, et paljudest neist on tänaseks saanud tuntud ja tegevad bändimuusikud. Kait on õpilaste lemmik, tema rahulikkus, tasakaalukus ja usaldusväärsus teevad temast suurepärase õpetaja ja kolleegi. Kaidu juhendatud bändid on ära märgitud erinevatel võistumängimistel ja saavutanud auhinnalisi kohti, näiteks Paikuse Music Splash'il ja konkursil Noor Pärimusbänd 2023.

Kait on ka ise professionaalne pillimees, samuti haldab ta muusikakooli helitehnika parki ja salvestusstuudiot. Lisaks tegutseb Kait helindajana Tori valla ja Pärnu linna üritustel. Kolleegid peavad Kaitu toetavaks ja abivalmiks, tema hea huumor aitab ka keerulistes ja pingelistes olukordades.

Tori valla haridus-, huviharidus- ja noorsootöötajate tänuõhtul tunnustati ka Pärnumaa aasta koolijuhti tiitliga pärjatud Tori põhikooli direktorit Pille Usinat ning Pärnumaa aasta lasteaiaõpetaja tiitli saanud Tammiste lasteaed-algkooli muusikaõpetajat Marge Lumisalu.

 

Tori valla 2023. aasta ettevõte on Elbu külas veisekasvatusega tegelev osaühing Sepa Veised. Ettevõte sai 2023. a Eestimaa Talupidajate keskliidu kõrge tunnustuse – parima talu tiitli.