Konkurss Talvemeeleolu

Talvemeeleolu 2023 tulemused

2023. aastal osales Talvemeeleolu konkursil koguni 16 elamut. Vallavalitsuse hindamiskomisjon külastas hindamiseks kõikide kandidaatide õuealasid. Võitjaks osutus Tammiste külas Karukella 2 asuv eramu. Vanikute ja punaste jõulutuledega kaunistatud maja hakkas juba kaugelt silma. Okaspuudel särasid teistest eristuvad pallikujulised valgustid, oskuslikult loodud vaateaken sulandus ümbritsevasse ja aitas luua pühademeeleolu.

Foto: Kärt Linder

Välja anti ka neli eripreemiat. Tunnustuse pälvis Sindis Viira 1 asuv eramu, kus pererahvas tähistab tänavu oma esimesi jõule. Garaažiust kaunistas punane lips, erinevaid valgusteid leidus nii maja küljes kui hoovis. Külla tulijail teeb meele rõõmsaks seinal vilkuv tervitus jõuluvanalt. Katusel püüdis pilke valgustatud hirvekuju, mis on pererahva enda meisterdatud.

Kilksama külla Tulbiaia tee 5 on pererahvas loonud tõelise inglitemaa. Peale selle, et ingliteema eristus kõigist teistest, on vahva see, et ka lapsed osalesid kaunistuste meisterdamisel ja esitlesid uhkelt oma talvevõlumaad. Kogu majaümbrus oli maitsekalt kaunistatud ja palju oli tehtud käsitsi.

Saugas Metsvindi 3 asuva kortermaja rahvas on hoone kaunistamise ka sel aastal suure innuga ette võtnud. Vahva ja rikkalik jõulumaa viis lapsepõlveradadele rändama ning tekitas väga lustliku meeleolu. Märkimisväärne on seegi, et väga palju oli käsitööd – ehtimisel ei olnud ainult valgusele panustatud.

Uhke vaateakna eest pälvis eripreemia eramu Kilksama külas Tammiku tee 21. Meisterlikult loodud vaateaken ei jäta vist küll ühtegi möödujat külmaks. Perenaine rääkis, et ta on aastaid tahtnud seesugust aknakaunistust teha ning nüüd lõpuks avanes tal selleks võimalus – ootamine tasus ära!

Tori vald premeerib heakorrakonkursi võitjat 1000 euroga, eripreemia saajate autasu jääb vahemikku 50-100 eurot.

Silmapaistvaid kodusid oli teisigi. Sindist on tuua mitu näidet: Väike-Karja 2, kus oli hoov kaunistatud tähekestega, ning Kure 3, kuhu oli loodud väga hubane istumisala. Lapsesõbralikkusega paistis silma Maasika 2 eramu Tammistes. Terrassil "kihutas" põdrarakend, saani asemel taga kelk kingikottidega. Huvitav võte oli kasutada jõulutunde loomiseks laste pehmeid mänguasju. Kilksama külas Tulbiõie tee 7 asuv eramu võttis esimesest hetkest ahhetama: aeda kaunistasid jõulupärjad, aia ees säras pererahva valmistatud saan põhjapõdraga.

Ainsa ettevõttena osales konkursil Klaara-Manni puhke- ja seminarikeskus, kuhu on ehitatud uhke kuppel-kasvuhoone, mida kaunistab vanarahva sümboolika. Hoovialalt võis leida vahvaid põhujäneseid ja teisigi loomi, kes tervitavad kõiki külalisi.

Vaata pilte pildigaleriist

 

Talvemeeleolu 2022 tulemused

2022. a jõulukaunistuste konkurss „Talvemeeleolu" jäi osalejate arvult küll tagasihoidlikuks, kuid paistis silma suure pühendumise ja rikkalikkuse poolest. Kes oli rõhunud tuledesärale, kes lapsesõbralikkusele, kes  tagasihoidlikkusele.

Hindamiskomisjoni otsus oli üksmeelne, leides, et esikohta väärib Jõesuu külamaja talvemuinasjutt, mis filigraanse paberikunstina akendel lahti rullus. Seejuures rääkis iga aken oma loo lume loomisest jõuludeni. Lugu täiendasid tagasihoidlikud jõulukaunistused ja maja valvama pandud päkapikud. Esikoha tõi seninägematu omapära, läbimõeldud kompositsioon ja isetegemise rõõm.

Teise koha vääriliseks peeti Sauga alevikus Metsvindi 3 asuva korterelamu lapsesõbralikku jõulumaad. Näha sai puidust valmistatud kitsesid, karusid, metshaldjaid, erinevaid loomakesi ja päkapikke. Õue olid paigutatud lopsakad jõulukuused, kogu maja kaunistatud ühtses stiilis. Teiste vahvate tegelaste seas paistis silma Grinch. Tore leid oli uste ehtimine kingitusekarbiks. Silmatorkav maja meelitas oma toreda jõulukompositsiooniga uudistama ka kohaliku lasteaia lapsi. Pole kahtlust, et talvel on Metsvindi 3 Sauganaba, nagu siltki ütles.

Imeline jõulumaa oli loodud ka Kilksamal Tulbiaia 5 asuvas eramus, mida komisjon pidas kolmanda koha vääriliseks. Juba tänavalt algava võlumaa juures oli näha ja tunda pere koostegemise rõõmu – kõik pontsakad päkapikud olid lastelt saanud vahvad nimed ja igaühe kohta oli peretütrel ka lugu rääkida. Terrassil oli koha sisse võtnud jõuluvana isiklikult, kes komisjonilt salme siiski ei küsinud – eks toimunud ju ringkäik pärast jõulupühi ja jõuluvana oli puhkuse ära teeninud. Sellegipoolest meelitas Tulbiaia tänava särav jõulumaa ümberkaudseid lapsi mängima.

Preemiana sai võitja 1000 eurot, teise koha omanik 750 ja kolmanda koha pälvinu 500 eurot.

Silmapaistvalt ilusad olid teisedki külastatud majapidamised. Naiselikult õrna sooja valgusmänguga ja kaunite detailidega köitis Kilksamal Tulbiõie 7 asuv eramu. Ka lihtne võrkaed oli vaniku ja jõulutuledega pilkupüüdvaks ehitud. Klassikaliste ja uudsete valguselementide kombineerimisega jäi silma Sindis Kesktänav 21 asuv pereelamu, kus maja nurki kaunistasid värvides veiklevad koonused. Saugas Peoleo 1 asuva korterelamu dekoreerimisel oli lähtutud ühtsest stiilist ja värvilahendusest, rõdude sinine valgusmäng paistis kaugele. Ainsa hajaasustuses asuva eramuna kandideerinud Margu talu Urgel torkas pimeduses mitmevärvilise tuledesäraga juba kaugelt silma, lähedale jõudnu leidis eest vahva mängulise jõuluküla, kus päkapikkude ja teiste tegelaste kõrval püüdis pilku üleelusuurune lumememm.

Vaata pilte pildigaleriist

 

Jõuluilu 2021 tulemused

Tori valla jõuluilu konkursi peapreemia pälvis Tammistes Jõhvika 13 elav pererahvas. Esikoha tõi läbimõeldud kompositsioon, oma kätetöö kasutamine ja meeldiv kooskõla ümbritseva loodusega, mis kokku mõjus koduselt, kutsuvalt ja pidulikult.

Välja anti viis eripreemiat. Kortermaja kaunistamise eripreemia pälvisid Sauga alevikus Metsvindi 3 asuva elamu jõuluilu loojad, kes olid saavutanud imelise ja vahva terviku, mis tekitas tõelise vau-efekti. Hubase siseõue ja terrassi eest sai eripreemia Sindis Tihase 39 asuv elamu – tavapäraselt talveunne suikunud terrassi asemel oli pererahvas loonud õdusa võimaluse külmal ajalgi õues istumiseks. Kaks auhinda anti välja lastega koos meisterdamise eest – Kilksama külas Tulbiaia tee 5 ning Rätsepa külas Talve talus elavale perele. Peale kaunite jõulutulede olid nendes kodudes aukohal muhedad ja armsad päkapikud, kelleta ju ükski laps jõulusid ette ei kujuta. Näha oli rõõmu lastega koos toimetamisest. Naabritega koostöö ja ühtse terviku kujundamise eest anti eriauhind Kõrsa küla Ohaka tee 2 ja Ohaka tee 6 elanikele, kelle külalisi tervitava üsna elutruu jõuluvana saani ette oli rakendatud tore kasepakkudest põhjapõder, õuedes aga „kepsutasid" käsitöökitsekesed. Võitja sai preemiaks 1000 eurot, iga eriauhinna saanu 200 eurot.

Esimest korda toimunud konkursile esitati kokku 24 kandidaati, mis oli hindamiskomisjoni esimehe Signe Rõngase sõnul üle ootuste hea tulemus. Nagu ikka, oli komisjonile otsustamine keeruline – kahele pikale külastusringile järgnesid tulised arutelud. Samas jäävad seda meenutama imeilusad talveõhtud lumes ja tuledelummuses. Iga majapidamine oli omamoodi kaunis. Ahhetamapanevale tuledesärale oli rõhku pannud Kalda tee 18 Sindis, vähesega oli loodud kaunis vaade Pärnu mnt 1 Ares, Orava tee 5 Tammistes ja Tulbiõie tee 7 Kilksamal. Toreda lastepärase lähenemisega paistis silma Laanepüü tee 6 Tammistes. Ilusaid vanikuid sai imetleda Tammistes Kellukese põik 9 akende ümber, naabermajades Kellukese põik 7 ja 5 oli kasutatud omapäraseid elemente, mida mujal silma ei paistnud.

Värvide julge kasutamise ja toredate detailidega tõstsid meeleolu Paide mnt 38 Sindis, Kääriku tee 4 Selja külas ja Indriko talu Rütavere külas. Viimases püüdsid pilku hiigellumememm ja jõulutuledesse ehitud traktor. Vahvad skulptuurid olid olulisel kohal Kilksamal Pähkli tee 6. Kütkestavalt ja rahulikult mõjus õu Toris Metsa 5, kus külmvalgete kaunistuste taustaks puutumatu kohev lumi.

Konkursile oli esitatud ka Sindis asuva Manni Õmblustoa vaateaken – see võiks olla innustavaks eeskujuks teistelegi äridele, et oma vaateaken pühadeks kaunistada. Tori sotsiaalmaja ruumid olid maja kliendid ise talvevõlumaaks ehtinud, kasutades seejuures palju käsitööd. Ainsa asutusena osales konkursil Sauga avatud noortekeskus, kus oli kauni välisilme nimel palju vaeva nähtud – tavapärastele „jääpurikatele" katuseräästas oli lisatud värvidesäras aknad ja hobuvankril trooniv jõuluvana. Urgel aga oli kortermaja ees olevasse aita sisse seatud lõbus ja pilkupüüdev päkapikumaa, mis tõi jõuluhõngu küla keskusesse.

Vaata pilte pildigaleriist