COVID-19 seotud teated ja juhised
Usaldusväärse info saamiseks palume alati jälgida ametlikke infokanaleid!
Vabariigi Valitsuse korralduse "COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud meetmed ja piirangud" tervikteksti leiate Riigi Teatajast.
Rangemad piirangud on kehtestatud Harjumaal ja Ida-Virumaal.
Üle Eesti kehtivad piirangud:
Maski kandmise või nina ja suu katmise kohustus avalikes siseruumides, sh ühistranspordis
Kohustus kanda maski või katta nina ja suu kehtib avalikes siseruumides, sealhulgas ühistranspordis ning teeninduskohtades (v.a alla 12-aastastele lapsed või juhul, kui maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel, erivajaduse, töö või tegevuse iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik). Avalikuks siseruumiks on avalikuks kasutamiseks mõeldud ruum, kuhu on võimalik siseneda igal soovijal, sõltumata näiteks eelregistreerimisnõudest; see on koht, kus liigub palju inimesi, kes üksteisega igapäevaselt kokku ei puutu.
2+2 reegel laieneb kõigile avalikele siseruumidele
Kõikjal avalikes siseruumides tuleb järgida nn 2+2 reeglit, mis tähendab, et koos saavad liikuda kuni kaks inimest, kes peavad teistest inimestest hoidma kahemeetrist vahemaad. See reegel kehtib muuhulgas näiteks pangakontoris, muuseumis, näitustel, juuksuri- ja ilusalongides, kuid samuti veekeskustes, ujulates, saunades. Piirang ei kehti koos liikuvale perekonnale või ka siis, kui seda pole võimalik mõistlik tagada, näiteks paljude reisijate korral ühistranspordis, kus lisaks maksimaalse võimaliku distantsi hoidmisele tuleb kanda ka maski.
Siseruumis asuvas kaupluse müügisaalis, teenuse osutaja teenindussaalis ning kaubandusettevõtte üldkasutatavas ruumis 50% täituvuse nõue
Kõikides siseruumis asuvates kauplustes, teenuse osutaja teenindussaalides ja kaubandusettevõtte üldkasutatavates ruumides tuleb tagada täituvus kuni 50% ulatuses ning selle 50% täituvuse raames ka nn 2+2 reegli järgimine. Seega tuleb kõigepealt välja arvutada ruumi avalikuks kasutuseks olevast põrandapinnast 50%, ja kuna kliendid peavad järgima ka 2+2 reeglit, siis tuleb see 50% jagada 4-ga, et igale kliendile jaguks 4m2.
Toitlustusettevõtetes ja meelelahutusteenuste pakkumise kohtades jääb kehtima senine 10+2 reegel. Toitlustus- ja meelelahutusasutused peavad sulgema kohapeal viibivatele külastajatele oma uksed alates 22-st kuni kella 6-ni.
Rühmas saab koos olla kuni 10 inimest, kes peavad hoidma teistest kahemeetrist vahemaad. Nimetatud piirangud ei laiene koos liikuvatele või viibivatele perekondadele ja juhtudel, kui seda tingimust ei ole võimalik mõistlikult tagada. Teenuse osutaja tagab, et ürituse toitlustusettevõtte müügi- või teenindussaalis viibivad ajavahemikus kella 22-st kuni 06-ni üksnes isikud toidu kaasa ostmiseks või kuller- ja veoteenuse osutamiseks, teenuse osutamise koha omanik või tema esindaja, töötajad, hädaabitööde tegemisega seotud isikud ja selle koha majanduslikuks teenindamiseks vajalikud isikud. Üheski nimetatud kohas pole alates 22.00 kuni 06.00 lubatud klientidel viibida, sh ei ole lubatud sellel ajal ka erapidude korraldamine.
Avalikud üritused ja koosolekud, kultuuri- ja meelelahutusvaldkond
Siseruumides tuleb tagada kuni 50% täituvus.
Statsionaarsete istekohtadega siseruumides võib avalikul üritusel osaleda kuni 400, muul juhul kuni 250 ja välitingimustes 500 inimest. Maksimaalset osalejate piirarvu ei kohaldata laste mängutubades. Väljaspool statsionaarsete istekohtadega ala võivad inimesed liikuda nn 2+2 reeglit järgides. See tähendab, et ühiskasutatavates kohtades, näiteks garderoobid, fuajeed jmt, tohib koos liikuda kuni 2 inimest, kes peavad hoidma teistest kahemeetrist vahemaad. Nimetatud piirangud ei laiene koos liikuvatele või viibivatele perekondadele ja ka juhtudel, kui seda tingimust ei ole võimalik mõistlikult tagada. Statsionaarsete istekohtadeta avalikud üritused peavad lõppema hiljemalt kell 22.
Avalikud jumalateenistused
Alates 24. detsembrist kehtib üle Eesti jumalateenistuste ja usuliste talituste puhul 50-protsendiline ruumitäitumuse piirang. Siseruumides tohib pühakojas, kus pole statsionaarseid istekohti, üritusest osa võtta kuni 250 ja statsionaarsete istekohtadega üritusest kuni 400 inimest. Välitingimustes tohib avalikest jumalateenistustes või usulistest talitustest osa võtta kuni 500 inimest.
Siseruumis tuleb jätkuvalt kanda maske, tagada desinfitseerimisnõuete täitmine ja järgida muid viiruse leviku tõkestamise abinõusid. Maskikandmisele kehtivad tavapärased erandid: maske ei pea kandma alla 12-aastane laps või kui maski kandmine on tervislikul või mõnel muul põhjusel vastunäidustatud.
Hariduselu alates 11. jaanuarist
Kõikides kooliastmetes, kutseõppeasutustes ja kõrgkoolides taastub kontaktõpe. Selle korraldamisel tuleb järgida Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Terviseameti juhiseid võimalikult ohutuks õppetöö läbi viimiseks.
Lasteaiad ja lastehoiud jäävad avatuks.
Piiranguid ei kohaldata erivajadusega lasteasutustes ja koolides.
Noorsootöö, huvitegevus ja -haridus, täienduskoolitus ja täiendõpe alates 14. detsembrist kuni 3. jaanuarini (k.a)
Sport väli- ja sisetingimustes alates 11. jaanuarist
Võistluse korraldamisel kehtib 2+2 reegel, mis ei kohaldu võistlejatele võistluse ajal. Siseruumides tuleb kanda maski. Maskikandmisel kehtivad ülal spordi juures nimetatud erandid. Spordivõistluste korraldaja peab tagama inimeste hajutamise ja siseruumides kuni 50 protsendi täituvuse. Üritusest osavõtjate piirarv siseruumides ei tohi olla suurem kui 250 inimest ning õues mitte suurem kui 500 inimest. Võistluse korraldaja peab tagama desinfitseerimisvahendid.
- COVID-19 diagnoosiga inimestel on jätkuvalt karantiinikohustus. Lähikontaktsetel on 14-päevane eneseisolatsioonikohustus, mida on võimalik lühendada, tehes koroonatesti mitte varem kui kümnendal päeval pärast viimast kokkupuudet koroonasse nakatunud inimesega.
- Jätkuvalt kehtib 10-päevane eneseisolatsiooninõue Eestisse sisenemisel riskiriikidest. Eneseisolatsiooniperioodi on sõltuvalt saabumisriigist võimalik lühendada, tehes kaks koroonatesti - ühe kohe Eestisse saabudes ja teise mitte varem kui seitsmendal päeval pärast esimese testi negatiivse tulemuse kättesaamist. Info riikide kohta, kust saabujate suhtes rakendatakse liikumispiirangut ning kelle kodanikel ja elanikel tuleb läbida testimine, avaldatakse välisministeeriumi kodulehel.
Meetmed töökohal
• Töötajatel soovitame teha võimaluse korral kaugtööd.
• Tööandjatel soovitame valmistada ette kaugtöö plaani ja korraldada kaugtöö juhuks, kui töökohal nakatub keegi koroonaviirusesse.
• Soovitame ära jätta kõik ühisüritused, sealhulgas jõulupeod, kus osalevad inimesed, kes igapäevaselt kokku ei puutu. Pereringis jõulupühade pidamine on loomulikult lubatud.
Meetmed kodus ja pereringis
• Enne riskirühma kuuluva inimesega kohtumist tuleb veenduda enda nakkusohutuses ning külastamisel tagada ohutus: kanda maski, hoida distantsi ning puhastada käsi ja pindasid.
• Hoolekandeasutustel tuleb tagada riskirühma kuuluvatele inimestele ohutud võimalused kontaktseks ja mittekontaktseks suhtluseks.
• Kinni tuleb pidada ohutusreeglitest, mis kehtivad koroonaviirusesse nakatunuga koos elamisel, sealhulgas tuleb kanda maski, hoida võimalusel distantsi ja vältida temaga kokkupuudet ning puhastada regulaarselt käsi ja pindasid.
Meetmed avalikes kohtades ja ühistranspordis
• Ühistranspordis, kaubandusettevõtete teenindussaalides ja nende üldkasutatavates ruumides ning konverentsidel, kontsertidel, teatris ja kinos tuleb kanda maski või katta nina ja suu. Selle nõude täitmist palume jälgida ning inimesi informeerida ka vedajatel, kaubandusettevõtjatel ja ürituste korraldajatel. Maski ei pea kandma inimesed, kellele see on meditsiiniliselt vastu näidustatud (näiteks astmaatikud või vaegkuuljad), ning alla 12-aastased lapsed, võimalikud on ka teised põhjendatud olukorrad (näiteks juhul, kui transpordivahendis pole teisi reisijaid).
• Vedajatel palume korraldada ühistranspordis maskikandmist puudutava teavituse, näiteks üleskutse "Hea reisija, pane mask ette!" Muu ohutusalane informatsioon tuleb panna ühistranspordivahendis nähtavale kohale.
• Valitsus kehtestab oma korraldusega kaubandusettevõtete siseruumides asuvates teenindussaalides ja nende üldkasutatavates ruumides 2+2 reegli, mille kohaselt tohib üheskoos liikuda kuni kaks inimest ning teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad.
• Valitsus kehtestab oma korraldusega toitlus- ja meelelahutusasutustes inimeste gruppide vahel kahemeetrise vahemaa reegli. Piirang ei puuduta ühe perekonna liikmeid, samuti ei puuduta see näiteks huviharidust ja laste mängutubasid.
• Valitsus piirab oma korraldusega toitlustus- ja meelelahutusasutuste lahtiolekuaega alates 22 kuni kella 6 hommikul, et vältida inimeste kogunemist.
Koroonaviirust puudutav informatsioon:
Kriisiinfotelefon 1247
Perearsti nõuandetelefon 1220
Hädaabinumber 112
Konsulaarabi 5301 9999
Perekonnaseisutoimingud
- Sündide registreerimine eelnevalt kokku leppida tel 5870 0878. Lapsevanemad (k. a üksikvanemad ja abielus mitte olevad) saavad sünde registreerida aadressil www.rahvastikuregister.ee
- Elukoha registreerimine www.rahvastikuregister.ee
Sotsiaalvaldkond
- Sotsiaaltöötajate ja lastekaitsetöötajate vastuvõtuks palume aeg kokku leppida. Ametnike kontaktid leiate siit.
- Palume abivajavatest inimestest teada anda: priit.ruut@torivald.ee või 5649 0409.
- Sindi sotsiaaltöökeskuse info tel 5569 5546.
- Tori sotsiaalmajas pesu pesemine ja duši kasutamine kokkuleppel, tel 529 7216.
-
Sindi saun on lahti N-L, eelnevalt registreerida. Täpsem info siit.
-
Loe sotsiaalvaldkonna värskeimaid teateid Sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.
Tervishoid
- Koroonaviiruse sümptomite (köha, palavik, hingamisraskused) avaldumisel tuleb helistada perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kust antakse käitumisjuhised.
- Koroonaviirusega seotud küsimustele on ööpäevaringselt avatud tasuta häirekeskuse infotelefon 1247.
- Hingamisraskuse või õhupuuduse korral tuleb helistada hädaabinumbrile 112.
- Rohkem infot koroonaviiruse kohta loe Terviseameti kodulehelt.
- Pärnu haigla töö kohta värske info Pärnu haigla kodulehelt.
- Tori valla tervishoiuasutuste info
- Plaaniline hambaravii: täpsem info hambakliinikutest.
- Ägeda hambahaiguse korral on vältimatu ravi tagatud. Pärnumaalasi teenindab Unimed Kliinikud OÜ, aeg broneerida tel 445 9299. Info vältimatu hambaravi kohta haigekassa kodulehel.
- Vaimse tervise veebileht peaasi.ee jagab soovitusi ka koroonast tingitud muredega toimetulekuks.
Planeeringud ja ehitus
- Arengu- ja planeeringuosakonna vastuvõtt eelneval kokkuleppel! Ametnike kontaktid leiate siit.
Haridus
- Õppetööga seotud küsimustega pöörduda otse kooli poole, kontaktid leiate siit: https://www.torivald.ee/koolid
- Tori valla lasteaiad on avatud ning teenus on töötavate vanemate lastele tagatud. Lasteaedade kontaktid siit: https://www.torivald.ee/et/lasteaiad
- Riiklik info ja piirangud: https://www.kriis.ee/et/haridus-kultuur-sport
Kultuur ja sport
- Riiklik info ja piirangud: https://www.kriis.ee/et/haridus-kultuur-sport
- Rahvamajade kontaktid: https://www.torivald.ee/et/rahvamajad
- Raamatukogude kontaktid: https://www.torivald.ee/raamatukogud
- Info spordijuhtidelt: https://www.torivald.ee/et/spordijuhid
Noorsootöö
- Riiklik info ja piirangud: https://www.kriis.ee/et/haridus-kultuur-sport
- Täpsem info noortekeskustest, kontaktid leiate siit: https://www.torivald.ee/noortekeskused
Jäätmemajandus
Ettevõtlus
- Eesti ettevõtete kriisiabikeskus
- Koroonaviirusega seotud mõjud töökeskkonnale ja töösuhetele portaalis Tööelu.
- Maksu- ja tolliteemade alase teabe leiate Maksu- Ja Tolliameti veebilehelt.
- Info COVID-19 mõjude leevendamise toetustest Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse veebilehelt.
- Värskeim info Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi veebilehelt.
Reisiinfo
- Värske info reisimisega seotud piirangute ja võimaluste kohta Välisministeeriumi kodulehel.