Eesti 100 tamme - 1. mail Sindis

EESTI 100 TAMME istutusürituse ajakava (NB! Ajakava on muutunud)

Tori Vallavalitsus ja Sindi Gümnaasium kutsuvad kõiki 1. mail 2018 Sindi linna Ojakalda parki EV 100 juubeli raames tammesid istutama. Rajatav  Tammepark on  kingitus Tori valla Sindi linna poolt Eesti Vabariigi 100-ndaks sünnipäevaks.

Tammeistikud on saadaval Ojakalda pargis, olemas on ka vajaminevad tööriistad. Kõik kes soovivad  tamme istutada, siis palun andke endast märku ja registreerige kuni 25. aprill tori@torivald.ee  või tel: 445 1881.

Tammede istutamise üritus on korraldatud koostöös EV 100. aastapäeva korraldustoimkonna ja Riigikantseleiga.

Ajakava:

12:00 Tammeistutamise tseremoonia algus

12:10 Tammede istutus, millele järgneb talgulistele mõnus amps

13:10 esineb Ott Lepland

Üritus lõpeb orienteeruvalt 13:40

Miks tammikud?

Eesti Vabariigi 100. sünniaastal on plaanis rajada üle Eesti 100 tamme tammikuid. Need on pargid, alleed või tammesalud, kus igaühes kasvab sada tamme. Tamme istutamisega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks saab igaüks jätta endast märgi oma riigi ajalukku ja teha Eestile väärika kingituse. Tamm on eestlastele olnud läbi aegade püha puu, millega seonduvad mitmed legendid, rituaalid ja uskumused. Tänu tammede pikale elueale kanduvad meie lood ja unistused läbi aegade järeltulevate põlvedeni. Tamm on tugevuse ja kestvuse sümbol, mis sobib hästi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva vääristamiseks.

Tamme saab istutada koduõue, esivanemate maakodusse või koos kogukonnaga rajatavasse tammeparki. Üle Eesti on rajamisel 100 tamme pargid, kus igaühes kasvab vähemalt sada tamme. Eesti 100 tamme parkide rajamine sai alguse juba 2013. aasta sügisel, mil koolilapsed alustasid tammetõrude korjamisega ning neist puude kasvatamisega. Puud istutatakse üheskoos Eesti 100 tamme parkidesse 2018. aasta suvel algul.

Enamikes maakondades on tammeparkide asukohad juba valitud. Nende rajamise ja hilisema hoolduse eest seisavad hea kohalikud omavalitsused.

Eesti 100 tamme esindustammik istutatakse Tamsallu. Selle paiga teeb eriliseks osalt nii nimemaagia kui ka asukoht ise – Tamsalu paikneb keset Eestit ning võimaldab kasvõi rongiga head ligipääsu rajatavale pargile.

TAMMIKU ASUKOHT SINDI LINNAS

Valitud koht asub Sindi linnas Kalda tee, Pärnu mnt ja Pärnu jõe vahelisel alal, hõlmates suuresti Ojakalda pargi territooriumi.

Koht on looduskaunis, mitmekesise loodus- ja inimtekkelise maastikuga: läbi ala jooksevad liigendavad kraavid, maapind langeb jõe suunas, on puudesalud, põõsarinne, vahetu kontakt aktiivsema linnastruktuuriga ja väljakujunenud kasutus; samal ajal kontekstis vaadates veidi lage ja üksluine. Nii vana kui uus kalmistu ning planeeringuga kavandatud kalmistu laiendus koos parkla ja tseremoniaalplatsiga on ala kasutuse põlistanud ning loonud eeldused, et tulevast parki kasutatakse korduvalt periooditi. Detailplaneeringuga kavandatud suusarajad annavad pargile ja kontaktalale veel suurema impulsi kujuneda inimeste hulgas populaarseks käimiskohaks, seega on tammepargi rajamine siia igati õigustatud.

Kalmistul kui sellisel ja EV100 tammikutel on ühine teatav pidulikkus ja esinduslikkus, mis neid struktuure füüsiliselt ja mõtteliselt maastikus eristab. Samuti on nende kasutamine seotud teatavate rituaalidega, mis puudutavad moel või teisel kõiki linlasi. Mõlema nende kasutus on seotud rahvuslike tähtpäevadega, kuid kultuuriobjektidena on kalmistud praegu ja tammikud tulevikus aastaringsed (sise-)turismiobjektid. Ning tammikud lisaks ka tervisespordi-, jalutamise ja puhkekohad. Seega on nende funktsionaalne ja ruumiline ühendamine loogiline ning tugevdab mõlema positsiooni linnaruumis. Koht on seotud linna kergliiklusteede võrgustikuga ning asub ka peamise Pärnuga ühendava tee ääres, seega on ligipääsetavus hea.